35 yaşından sonra hamilelik : Sağlıklı anneler, sağlıklı bebekler

35 yaşından sonra hamilelik özel bir bakım gerektirir. Burada bebeğinize verebileceğiniz en iyi başlanıç için yardımı bulabilirsiniz. 

35 yaş üzerindeyseniz ve hamile kalmayı umuyorsanız, yalnız değilsiniz. Kadınların çoğu hamileliklerini 30 yaş ve ilerisine atmaktadırlar ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler. Özel bakım bebeğiniz için en iyi başlangıç için yardımcı olabilmektedir. 

Riskleri anlayın

Biyolojik saat hayatın bir gerçeğidir, ancak 35 yaş ile ilgili de büyülü birşey yoktur. Çeşitli risklerin bir tartışma haline geldiği basit bir yaştır. Örneğin :

 • Hamile kalmak daha uzun sürebilmektedir. Sınırlı sayıda bir yumurta sayısı ile doğuyorsunuz. 30 ların başına ulaştığınızda, yumurtalarınızın kalitesi düşebilmektedir ve halen düzenli olarak adet dönemleriniz olmasına rağmen daha az sıklıkla yumurtlama meydana gelmektedir. Yaşlı bir kadının yumurtaları genç bir kadının yumurtaları gibi kolay kolay döllenememektedir. Bu hamile kalamayacağınız anlamına mı gelmektedir? Tabi ki hayır. Daha uzun sürebilmektedir. 35 yaşından daha yaşlıysanız ve altı ay için gebe kalamıyorsanız, sağlık uzmanıza danışın. 
 • Çoklu hamilelik olma olasılığınız daha fazladır. Yaşlanma ile birlikte ikiz olma şansı daha artmaktadır. Yardımlı üreme teknolojilerinin kullanımı (tüp bebek gibi) bir rol oynayabilmektedir. Bu işlemler genellikle yumurtlamayı arttırdığından beri, çoğunluklu ikiz veya diğer çoklu gebelikler ile sonuçlanmaktadır. 
 • Hamilelik ile ilgili diyabet şansı daha fazladır. Diyabetlerin bu tipi sadece gebelikte meydana gelmektedir ve kadın yaşlandıkça daha yaygın bir hale gelmektedir. Kan şekerinin sıkı kontrolü diyet, fiziksel aktivite ve diğer yaşam tarzı ölçümleri ile sağlanmaktadır. Bazen ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Tedavi olmamaki gebelik diyabetlerinde bebeğin çok fazla büyümesine neden olmaktadır, bu da doğum sürecinde yaralanma risklerini arttırmaktadır. 
 • Hamilelik süresince yüksek tansiyon gelişme daha olasıdır. Bazı çalışmalar hamilelik süresince olan yüksek tansiyonun yaşlı kadınlarda daha yaygın olabilmektedir. (20 hafta önce (kronik hipertansiyon), 20 hafta sonra (gebelikte hipertansiyon) veya 20 hafta sonra ve idrar içerisindeki protein eşliğinde (preeklampsi)). Sağlık uzmanı kan basıncınızı, bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini çok dikkatli bir şekilde izlemelidir.  İlaç almak veya komplikasyonlardan kaçınmak için geliş süresinden önce doğum gerekebilir.
 • Sezeryan doğum gerekebilir. Yaşlı annelerde hamilelik ile ilgili komplikasyonların gelişebilmesi riski yüksektir, bu da plasenta previa gibi sezeryan doğumlara neden olabilmektedir. (plasentanın serviksi engellediği bir durumdur). İş olaylarından dolayı 35 yaşından daha yaşlı olan ilk defa anne olanlar için daha çok yaygın olma eğilimindedir. 
 • Kromozom anormalliklerinin riski yüksektir. Yaşlı annelerden doğan bebekler Down sendromu gibi belli kromozom problemlerinde yüksek bir riske sahiptir. 
 • Düşük yapma riski yüksektir.  
 • Yaşlandıkça kromozomal anormalliklerinin yüksek olasılığı nedeniyle
 •  düşük yapma riski de artmaktadır.

Bebeğinizin biyolojik babasının yaşı da risk oluşturabilmektedir. 30’lu yaşların sonlarında bulunan erkeklerde de doğurganlık konusunda düşüş yaşayabilirsiniz. Bazı araştırmalar 40 yaş ve üstü erkeklerden olan çocukların 30 yaşından küçük erkeklerden olan çocuklara göre otizm riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada babası 40 yaşından büyük annesi 30 yaşından küçük olan bir çocukta otizm riski yüksek görülmüştür. Ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. 50 yaşından büyük erkeklerden olan çocuklarda kemik büyümesinin bir türü olan akondroplazi bozukluğu gibi doğum kusurları, genetik mutasyonlar olabilir. Bilişsel bozukluk riski de yaşlı babaların çocukları için daha yüksektir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada yaşlı erkeklerden olan 7 yaşındaki çocukların konsantrasyon, hafıza, okuma ve akıl yürütme becerilerinin biraz daha düşük çıktığı görülmüştür. 

Sağlıklı seçimler yapmak

Bebeğiniz için öncelikle kendinize iyi bakmanız gerekmektedir. Aşağıda belirtilen temel kurallara dikkat edin;

 • Gebelik öncesi randevu alın. Vücudunuzun buna hazır olup olmadığını anlamak için gebe kalmadan önce bir doktor ile görüşmeye başlayın. Doktorunuz sizin genel sağlığınızı değerlendirecek ve sağlıklı bir gebelik, sağlıklı bir bebek şansınızı arttırmak için yaşam tarzınızda gerekli değişiklikleri size anlatacaktır. Gebelikten hemen önce doktora görünmek fertilite ve gebelik ile ilgili yaşınızın getirebileceği endişelerden kurtulmanız için ideal bir zamanlamadır. Hamile kalmanız konusunda sorunlar varsa gebelik oranlarını arttırmak için en iyi yollar hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Doğum öncesi düzenli aralıklarla bakım. Hamilelik sırasında düzenli olarak prenatal bakım sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Aklınıza takılan konu onlar için basit olsa bile yine de tüm belirti ve işaretlerde doktorunuza gidebilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenin. Gebelik süresince folik asit, kalsiyum, demir, protein ve diğer faydalı besinlerden daha fazla almanız gerekecektir. Zaten sağlıklı besleniyorsanız sorun yok. Günlük prenatal vitamin alımı (ideal olanı gebelikten birkaç ay önce başlamaktır) açık olan eksiklerinizi kapatmaya yeterli gelecektir.
 • Uygun kilo alımı. Doğru miktarda kilo alımı bebeğinizin sağlığını da destekler ve doğumdan sonra fazla kilolarınızı vermenize de yardımcı olur. Gebelik öncesi sağlıklı kilosunda olan bir kadın için gebelikte 25-35 pound (yaklaşık 11-16 kilogram) uygun görülmektedir. Gebelik öncesinde kilolu iseniz daha az kilo alımı gerekecektir. İkiz veya üçüz gebeliğiniz varsa daha fazla kilo alabilirsiniz. İdeal kilo alımı için doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Fiziksel olarak aktif kalmak. Doktorunuz aksini söylemediği sürece gebelik aktif kalmak için çok ideal bir zaman olabilir. Düzenli fiziksel aktiviteyi hafifleterek devam ettirmek, rahatsızlıklarınızı önlemek, enerji düzeyinizi arttırmak ve genel sağlığınız için çok faydalıdır. Hatta en iyisi, kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırarak sancı ve doğum süreci için hazırlanmak olabilir. Doktorunuz sağlığınız için bir endişe teşkil etmediğini söyledikten sonra, birlikte hazırlayacağınız bir egzersiz programına devam edebilirsiniz.
 • Risk oluşturabilecek maddelerden uzak durun. Alkol, türün ve yasadışı ilaçlar gebelik sırasında yasaktır. Herhangi bir ilaç veya takviye ile gebelik öncesi vücudunuzu temizlemelisiniz.
 • Kromozom anormallikleri için prenatal testler hakkında bilgi edinin. Koryonik villus biyopsisi ve amniyosentez gibi tanısal testler bebeğinizin kromozom ya da kromozom anormallikleri riski hakkında bilgi verir ancak aynı zamanda az da olsa düşük riski taşırlar. Sağlık kuruluşu veya doktorunuz bu riskler konusunda size yardımcı olabilir. Prenatal testler bir bebeğin sağlıklı olduğunun teyidi için yapılmaktadır ama diğer olasılıklara da hazırlı olmak gerekmektedir. 

Geleceğe doğru bakın

Hamileyken hatta hamilelik öncesi yapacağınız seçimler bebeğinizin üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Hamileliği bir fırsat gibi düşünebilirsiniz, bebeğinizi emzirmek ve sonraki heyecan verici değişikliklere hazırlanabileceğiniz güzel bir süreçtir. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.