Adet Görememe: Amenore Sorunu Nedir?

Bayanların genelde adet görememe sorularına cevap bulabileceğiniz yazı.

Kızlar genelde 9 yaş civarı adet görmeye başlarlar. Eğer bir kız 14 yaşına kadar meme büyümesi ya da tüylenme gibi belirtiler göstermemişse ve adet kanaması görülmemişse buna primer amenore denmektedir. Fakat kız da meme gelişimi ve tüylenme belirtileri varsa adet görmesi 16 yaşına kadar beklenebilir. Kadınlarda adet döngüsü başlamış fakat uzun bir süre adet kanaması görülmemişse buna sekonder amenore denmektedir.

Düzenli adet gören kadınlarda hormon salgılayan sistemler de düzenli olarak çalışmaktadır. Bu sistemler beyindeki hipotalamus ve hipofizdir. Bu bezlerden LH ve FSH hormonları salgılanmakta ve yumurtalıklar uyarılmaktadır. Yumurtalıklar uyarıldıktan sonra da buradan progesteron ve östrojen hormonları salgılanır. Bu hormonlarda rahim iç tabakasını uyarır ve adet kanamasının başlaması sağlanır. Bu hormonlar ve bezler arasındaki düzen her ay gerçekleşmektedir. Bu olayın düzenli olarak gerçekleşmesi her ay adet görülmesi için gereklidir. Bu organlardan biri çalışmayı durdurduğunda adet döngüsünde durma ya da gecikme görülebilir.

Adet kanamasının düzenli devam etmesi için hormonların dışında kanın geçeceği yerlerde bir tıkanıklık olmaması da önemlidir. Primer amenoreye sebep olan bazı nedenler bulunmaktadır. Bunlar; beslenme bozukluğu, kemoterapi ilaçları, vajinada perde bulunması, yapısal gecikmeler ve buna benzer şeylerdir. Sekonder amonere sebepleri ise beslenme bozuklukları, kişinin kemoterapi ya da radyoterapi görmesi, hamilelikten sonra bebek emzirme, erkeklik hormonlarında fazlalaşma ve buna benzer sebepler olabilir.

Sağlıkveyaşam

16 Eylül 2016

Yorumlar

  • Canan 08 Aralık 2017

    Dogum yapali 8 ay oldu bebegimi sık emziriyorum iki kez adet oldum biri ayin 25 diger ay 30 u bu ay adet olmadm esim korunuyor yinede insan hamile olmaktan korkuyo

  • NiLay 01 Aralık 2017

    Doğumdan sonra cok kilo aldım hocam diyet yapabilirmiyim ama emziriyorumda

  • Nuriye 18 Kasım 2017

    Benim oğlum 5. ayını doldurdu hemen adet gördüm sadece 2 gün gördüm bi zararı olurmu hocam

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.