​Adolesan Dönemi (Puberte-Ergenlik Dönemi) Gebelik

Adolesan dönemi cinsel karekterin oluşmaya başladığı ,vücut gelişiminin hızlanmasıyla beraber adet kanamalarının başlaması ve doğurganlık yetisinin kazanıldığı dönemdir.

Dünya sağlık örgütüne göre 10 ile 19 yaş arası çocuk olarak tanımlanmakta ve bu yaşlarda doğum yapan çocuklar için adolesanlarda çocuk yapma deyimini kullanmaktadırlar. Bu dönemde yani adolesan döneminde ne fiziksel gelişim, ne psikolojik gelişim ne de cinsel gelişim tamamlanmış değildir. Ayrıca bu yaşlardaki doğumda oldukça risklidir. Bu yaşlarda yapılan doğumlarda hem anne ölümlerine hem de bebek ölümlerine çok daha fazla rastlanmaktadır. 20 – 29 yaş arası kadınlarda 10 – 19 yaş arasını kıyasladığımızda doğumlarda risk hayli artmaktadır.

Adolesanlarda gebelik hazırlık kısmı yeterli olmamaktadır. Çünkü normal bir yaş aralığı değildir ve bu yaşta gebe kalındığında genel olarak destekleyiciler bulunmamaktadır. Ya da kadın ekonomik özgürlüğe sahip değildir ve ekonomik açıdan rahat değildir. Bu durumda gebeliğin yeterince iyi geçmemesine sebep olmaktadır. Ayrıca bu ya aralığı henüz çocuk kabul edildiği için çocuğun çocuğa bakamayacağı aşikar bir gerçektir. Bunun için de doğum gerçekleştikten sonra dahi bebeğe anne adayı yeterince iyi bakamayacaktır. Bu durum ise özellikle bebeğin sağlıksız bir bebek olmasına sebep olmaktadır. Normal bebeklere nazaran çok daha fazla hastalıkla boğuşmak zorunda kalmaktadır. Bunun temel sebebi ise bebeğin hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında yeterince iyi bakılmamış ve beslenememiş olmasıdır. Bunun için bu yaşlarda ki çocuklar doğum yaptığında bebeklerinde görülen komplikasyonlarda diğer bebeklerde görülen komplikasyonlara göre oldukça fazladır.

Adolesanlarda yani 10 ile 19 yaş arası çocuklarda pelvis kasları yani kalça kemiği kasları gelişimini tam olarak tamamlayamamıştır. Kalça kemiklerinin gelişimini tam olarak tamamlayamamış olması ise özellikle çok zor bir doğum geçirmeye sebep olmaktadır. Zor bir doğum geçirmenin yanı sıra pelvis kaslarında yaşanan sıkıntılara bağlı olarak ilerleyen zamanda idrar kaçırma hatta dışkı kaçırma gibi durumlar gözlenebilir. Bunun için bu yaşlar arasında doğum yapmak yalnızca bebek için değil anne için de oldukça olumsuzluklar doğurabilecek etkiye sahiptir.

Erken yaş doğumlarında yani 10 ile 19 yaş arasında yapılan doğumlarda erken doğum riski çok görülmektedir. Bunun yanı sıra bu yaştaki çocukların normal doğum yapması da hayli zor olduğunda bu çocukların hamile kalması sezaryenle doğum oranını yükseltmektedir. Sezaryen ise bir doğum olarak adlandırılamaz. Çünkü bir karın ameliyatıdır. Dolayısıyla sezaryen olan bir kadın karın ameliyatında ortaya çıkabilecek bütün komplikasyonlarla da karşı karşıya kalmıştır. Bunun yanı sıra bu yaştaki çocuklar henüz gelişimini tamamlayamamıştır ve beslenmeleri bebek için yeterli olmayacaktır. Adolesanlarda bu nedenle doğum yapıldığında annenin anemi yani halk arasında kansızlık olarak bilinen hastalığın yaşanma ihtimali de artış gösterecektir. Ayrıca adolesan doğumlar annenin ilerleyen hayatında hiper tansiyon problemi yaşamasına da sebep olmaktadır. Ölü doğum yapma oranı da bu yaş aralığında oldukça fazladır.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.