Akciğer kanserinde erken tanı mümkün mü?

Akciğer kanserinin erken tanısı için yıllardır birçok çalışma yapılmaktadır. Özellikle akciğerlerin tomografi veya akciğer grafisi gibi görüntüleme yöntemleriyle taranması aracılığıyla hastalığı erken teşhis edebilme çalışmaları yapılmıştır.

Fakat maalesef günümüze dek bunlarla başarıya ulaşılamamıştır. Çünkü bazı akciğer kanserleri çok kısa bir zaman içinde gelişebilmekte ve karşımıza ilerlemiş, yayılmış bir kanser hastası gelebilmektedir. Ancak son teknolojik gelişmeler ile hızlı çekim yapabilen ve çok düşük miktarda radyasyon veren tomografi cihazları sayesinde akciğer kanserinin erken teşhisi artık mümkündür.

Kimlere tarama testi yapılmalı?

Akciğer kanserinde en önemli risk faktörü sigaradır. Sigara içenlerde, sigara içmeyenlere göre yaklaşık 20 kat daha fazla akciğer kanseri gelişir.

Sigara içenlerde akciğer kanseri gelişme riski çok yüksek olduğu için, bahsettiğimiz bu düşük miktarda radyasyon veren spiral BT'ler ile tarama testleri yapılmalıdır. Erken tanı ancak böyle mümkün olabilmektedir. Fakat bu konuda çalışmalar devam etmektedir ve umarız gelecekte daha ileri teknoloji ile erken tanısı mümkün olabilecektir.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.