​Aksesuar Meme Neden Oluşur?

Aksesuar meme koltuk altında hissedilir ve yağ bezesine benzeyen bir yapıya sahiptir. Aksesuar meme hareketli ve yumuşak bir yapıya sahip olup şişlik şeklinde hissedilir

Aksesuar meme sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlar meme cerrahlarına başvurmaktadır. Birçok kadında telaşa neden olan aksesuar meme kadınlara meme kanseri korkusu yaşatmaktadır. Meme hastalıklarından biri olan aksesuar meme rahatsızlığı son zamanlarda önemli ölçüde artış göstermiştir.Aksesuar meme en çok koltuk altında meydana gelmekte ve ele bir kitle gelmektedir. Normal meme dokusunun dışında meydana gelen aksesuar meme ek meme dokusu olarak ortaya çıkmaktadır.

Aksesuar Meme Rahatsızlığı Görülme Sıklığı

Aksesuar meme görülme sıklığı günümüzde 0.2-6 oranları arasındadır. Aksesuar meme görülme oranı kadınlarda erkeklere göre çok daha yüksektir.Aksesuar meme bir meme hastalığıdır. Ancak hastalıklar aksesuar meme hastalığını hastalık olarak kabul etmemekte ve cerrahlara başvurmaktan kaçınmaktadır. Koltuk altında ele gelen bir şişlik olarak ortaya çıkan aksesuar meme; meme dokusu dışında meydana gelir ve doğuştan ek meme dokusu olarak karşımıza çıkar.

Aksesuar Meme Kendi Kendine İyileşmez

Meme dokusu bazı kişilerde tek bazı kişilerde çift taraflıdır. Meme dokusuyla ilgili şikayetler hamileliğe kadar söz konusu olmaz. Ancak hamilelik döneminde kadınların koltuk altlarında bezeye benzer, şiş bir yapı ele gelebilir. Emzirme, gebelik ve adet dönemlerinde aksesuar meme dokusu gerginliğe ve sızlamaya neden olmaktadır. Zaman içinde büyüyen aksesuar meme ilerleyen hamilelik sürecinde de kendini daha belli etmektedir. Aksesuar meme dokusunun boyutunun artış göstermesi görsel olarak hoş olmayan bir görüntü ortaya koymaktadır. Doğuştan gelen bir sorun olan aksesuar meme dokusu kendi kendine gerilemez ve iyileşmez.Aksesuar meme dokusu bulunan kişilerin şikayetleri doğru bir şekilde dinlenmeli ve değerlendirilmelidir. Aksesuar meme rahatsızlığı nedeniyle yaşam kalitesinde düşme yarayan, ağrıya veya gerginliğe neden olan hususlar ortadan kaldırılmalıdır. Hastanın yakınmaları doğrultusunda aksesuar meme rahatsızlığı ile ilgili ameliyat yöntemi tercih edilmelidir.Aksesuar meme rahatsızlığı eğer ergenlik döneminden veya hamilelik döneminden önce saptanırsa mutlaka ameliyat edilmelidir. Aksesuar meme dokusunda fibroadenım, fibrokistik hastalıklar ve meme kanseri görülebilmektedir. Bu hastalıkların meydana gelebildiği düşünüldüğünde aksesuar meme dokusunun belirli aralıklarla doktora muayene ettirilmesi ve ultrason yöntemi sayesinde meme dokusunun belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.

Aksesuar Meme ile Lenf Bezi Hastalıkları

Aksesuar meme hastalığı son zamanlarda sık sık karşılaşılan meme hastalıklarından biridir. Muayene esnasında aksesuar meme rahatsızlığı lenf bezi veya yağ bezi ile karıştırılabilmektedir. Meme kanseri riski taşıyan aksesuar memelerin ameliyat yöntemiyle mutlaka çıkartılması gerekir. Aksi halde aksesuar meme hastaları hayati bir riskle karşı karşıya kalabilmektedir. Ameliyat esnasında aksesuar meme bölümünün tamamının çıkartılması çok önemlidir.Deneyimli meme cerrahları tarafından gerçekleştirilen aksesuar meme ameliyatında meme dokusunun tamamı çıkartılır ve geride hiçbir meme dokusu kalmaz. Meme dokusunun tamamı alınmaması halinde hastanın şikayetleri devam etmektedir. Aksesuar meme dokusunun boyutu büyüdükçe yapılacak cerrahi işlemde farklılıklar ortaya çıkar.Aksesuar meme boyutu arttıkça hastaların karşı karşıya kalacağı ameliyat büyüklüğü de artacaktır. Ameliyatın boyuttu ve kesiklerin büyüklüğü arttıkça hastalarda istenmeyen estetiksel sorunlar ortaya çıkabilir. Aksesuar meme tanısının tam zamanında konulması çok önemlidir. Aksesuar meme tanısı konulduktan sonra uygun ameliyat yöntemleri kullanılarak aksesuar meme çıkartılmakta ve kişilerin hayatlarını kaliteli bir şekilde devam ettirmesi amaçlanmaktadır.

Aksesuar Meme Nasıl Ortaya Çıkar?

Aksesuar memenin çok küçük olması ve tam bir meme formuna sahip olmaması nedeniyle pek çok kadın aksesuar memenin varlığından dahi haberdar olamaz. Ben veya leke olarak algılanan kadınlar aksesuar meme başının farkında dahi olmazlar. Uzman bir doktor tarafından incelenen aksesuar memelerin durumu kişilere anlatılır ve kişiler meme altında meydana gelen oluşumu anlama imkanına sahip olur. Aksesuar meme başı en çok normal meme yerleşiminin hemen altında yer alan bölgede meydana gelir. Aksesuar meme ise en çok koltuk altındaki kısımda meydana gelir. Dünya çapında kadınları %2’lik kısmında üçüncü bir meme bulunmaktadır. Kadın ve erkeklerde eşit oranda gerçekleşen bu durum zenci ve Japonlarda ağırlıklı olarak görülmektedir. Aksesuar meme başı hem kız hem de erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür. Ancak aksesuar meme hastalığı kız çocuklarda erkek çocuklara oranla çok daha fazla görülmektedir.Hastaların önemli bir bölümünde aksesuar meme hastalığı iki taraflı olarak görülse de koltuk altı bölgesinde görülme sıklığı oldukça yüksektir.

Aksesuar Meme Tanısı ve Tedavisi

Aksesuar meme genel olarak ergenlik dönemine kadar hiçbir şekilde belirti vermemektedir. Ergenlik dönemine girildiğinde hormonların etkisi ortaya çıkar ve belirginleşirler.Aksesuar meme başında renal agenezi, doğumdan kaynaklı kalp hastalıkları, kulak anomalileri, sara hastalığı veya börek anomalileri görülebilmektedir. Aksesuar meme rahatsızlığı tümöre dönüşebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında hastanın mutlaka tedavi altına alınması ve herhangi bir bozukluk olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Aksesuar meme kadın ve erkeklerde psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Pek çok kişi aksesuar meme nedeniyle kozmetik anlamında ciddi sorunlar yaşamaktadır. Çok büyük oranda gözlemlenen aksesuar meme rahatsızlığı kozmetik açıdan önemli sorunlar teşkil etmektedir. Ufak aksesuar memelerin pek çoğundan kişiler haberdar bile olmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilerde çocukluk veya bebeklik döneminde herhangi bir şey yapmak mümkün değildir. Ancak kişiler ergenlik dönemine geldiğinde aksesuar memeye müdahale edilebilir. Aksesuar meme nedeniyle kişilerin yaşadığı sorunu ortadan kaldırmak için aksesuar meme ameliyatı uzman hekimlere yaptırılabilir.

Sağlıkveyaşam

21 Mayıs 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.