ALS'yle yaşam, evlilik ve mücadele

ALS hastalığı için farkındalık ve bağış kampanyaları tüm dünyada devam ediyor. Sosyal medyada #IceBucketChallenge başlığı ile hızla yayılan kampanyayı ve Türkiye'deki yansımasını ALS Derneği Başkanı İsmail Gökçek ile konuştuk. ALS hasta, hasta yakınları ve maddi manevi destek olmak isteyenleri buluşturan derneğin kurucusu Gökçek de 15 yıldır bu hastalık ile yaşıyor.

ALS nedeniyle vücudundaki kasları kullanamayan Gökçek özel bir bilgisayar yazılımı sayesinde gözleri ile iletişim kuruyor. 1999’da ALS hastası olduğunu öğrendikten sonra 2001 yılında eşi Adalet Gökçek ile birlikte ALS-MNH derneğini kurduklarını anlatıyor. Derneğin hasta, hasta yakınları ve duyarlı dostlardan oluşan 1.078 üyesi var. Halen dernek başkanlığı görevine devam eden İsmail Gökçek; en genç hastalarının 18 yaşında olduğunu söylüyor ve Türkiye’de 6 binin üzerinde ALS hastası olduğunu ekliyor.

ALS teşhisi hem hastanın kendisi hem de yakınları için yaşamı tamamen değiştiren bir durum. Bu zorlu yolda Gökçek için en büyük destek ailesi olmuş. Adalet Gökçek, eşinin hastalığa rağmen yaşamın hep içinde olduğunu ve hem evlerini hem de derneği yönettiğini söylüyor:

ALS bir ev hastalığı, evde iyi bakım çok önemli. Hastanın ve ailenin sağlığı için en önemli şey yaşama sevinci, moralin yüksek olması, sevgi ortamında olmak ve dayanışma... ALS eşi olmak tabii ki çok zor, eşimin eli ayağı oldum, çocuklarım da bana destek oldu.

ALS manevi olduğu kadar maddi olarak da zorlayıcı bir hastalık. Uygun ekipmanlar ile iyi bakım imkanı sağlandığında hastanın yaşam kalitesi ve süresi ciddi şekilde artıyor. ALS Derneği hastalar ve hasta yakınlarını buluşturarak dayanışma yaratmayı ve bu hastalıkla mücadele edenlere maddi manevi destek sağlamayı amaçlıyor. Sosyal medyadaki ALS kampanyasına katılımın oldukça iyi olduğunu söyleyen Gökçek, ilk iki gün 13 bin lira olan bağışların daha sonra hızla arttığını söylüyor. Ice Bucket Challenge sayesinde derneğe yaklaşık 200 bin lira bağış yapılmış ve bu sayı artmaya devam ediyor.

ALS MNH Derneği'ne bağış yapmak için tıklayınız.

Sağlıkveyaşam

25 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.