Alzheimer hastası ne zaman acil doktora gitmelidir?

Alzheimer tipi demans hastaları çoğunlukla hasta yakınları tarafından evde takip edilen, ayaktan polikliniklere getirilip götürülen hastalardır. İleri yaşın hastalığı olduğundan bahsedecek olursak tabi ki çoklu hastalıkların da bu hastalarda ortaya çıktığını biliyoruz. Yani özetleyecek olursak, ileri yaşta çoklu hastalıkların bir arada olduğunu biliyoruz. Bu hastaların çoğu kez Alzheimer dışında da birçok problemi ortaya çıkmaktadır. Alzheimer tipi demans evresi ilerledikçe sırf bu sebeple ortaya çıkan başka bir takım sorunlar da baş göstermektedir. Nedir bunlar? Yutma güçlüğü, sosyal izolasyon, depresyon, bakım sorunları, kendine yetememe, düşmeler, uyku bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Beslenme bozuldukça, ilaç miktarı arttıkça bir takım komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin, hastanın kan tuzları bozulabilir. Bu da ciddi anlamda ani bir komplikasyon olarak hastayı hastanelik edebilir. Hastaneye yatmasını gerektirecek düzeyde bozabilir.

Temelde karşımıza en sık enfeksiyonlar çıkıyor. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bunlar acile başvuru sebebi olabilir ama hastaneye yatma sebebi değildir. Evde bakım aşamasında ciddi anlamda yetersizlikler olma sebebi ile maalesef bu hastalar çoğu kez hastane başvurusu ardından hastaneye yatmak zorunda kalmaktadırlar. Bu da beraberinde takip eden süre içerisinde bu defa hastane enfeksiyonları riskini ortaya çıkarmaktadır. Hastane yatışı uzamaktadır. Bu nedenle birçok hasta ya da hastaların bir kısmı hastane enfeksiyonları yüzünden kaybedilmektedir. Alzheimer nedeni ile acile başvuru nedir diyecek olursak, demek ki bakım yetersizliği nedeniyle beslenme bozukluklarına ikincil ortaya çıkabilecek ya da bakım problemlerine bağlı ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ilaç yan etkileri, bizim delirium olarak tanımladığımız ani bilişsel dalgalanma ve bozulmalar ki bunun sonucunda kişi etrafla olan ilgisini bütünüyle yitirebilir. Bu aşırı alarme olması şeklinde de olabilir. Tam tersine uyku haline girmesi şeklinde de olabilir. Hasta geldiğinde biz böyle bir tablonun altında birçok sebep olabileceğini biliriz ve hepsini tek tek araştırmak zorundayız. Nedir? Enfeksiyonlar, biyokimyasal bozulmalar, kan tuzlarının değişimi, kan şekerinin fırlaması ya da kan şekeri düşüklüğü, suda geri kalma yani kuruma çok önemlidir. Birçok hasta yetersiz beslenme ve sıvı alımı nedeniyle günden güne kurur ve en sonunda ciddi anlamda genel durumu bozulabilir ya da kısmi hareketi olan bir insan yatağa yapışabilir.

Bakım sorunları içerisinde yatak yaraları önemlidir. Vücudun yatağa temas eden her yerinde olabilir. Ayakta, topukta, kalçalarda, sırtta olabilir. Sırf bu sebeple yumuşak doku enfeksiyonunun sistemik hal alması sebebi ile de hasta acile gelebilir. Bunun dışında enfeksiyonla olabilir, olmayabilir ya da altta yatan diğer hastalıklarla alakalı da olabilir. Altta yatan hastalıkların komplike hale gelmesi ya da bununla ilgili akut sorunların ortaya çıkması, böbrek yetersizliği ortaya çıkması ya da ileri yaştaki hastalarda beraberinde felç durumunun ortaya çıkması ister kanama şeklinde olsun ister pıhtı atma şeklinde olsun böyle bir durum da kişiyi hastaneye taşıyacaktır. Kardiyovasküler olaylardan en ağırını düşünecek olursak kalp krizi de olabilir, kalp ritim bozuklukları da olabilir. Bu örnekleri artırabiliriz ama evde baş edilemeyecek sorunlar ortaya çıktığında hastaneye yatış, acile başvuru ortaya çıkmaktadır. Maliyetleri de azaltabilmek için evde bakımı çok daha kaliteli hale getirmek gerekmektedir. Bizim ulusal sağlık politikamız içinde de yer alması gerekiyor.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.