Anne Karnındaki Bebek Cinsiyeti: Nasıl ve Kaçıncı haftalarda anlaşılır?

Anne karnındaki bebeğimizin cinsiyeti nedir? Kaçıncı haftada bebeğimizin cinsiyeti belli olur? Tüm bunların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Gebelik başladıktan sonra bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için ultrason muayenesinin yapılması gerekmektedir. Aslında hamileliğin başladığı andan itibaren bebeğin kız ya da erkek olacağı bellidir. Fakat doktor ve ebeveynler tarafından cinsiyetin öğrenilebilmesi için bebeğin belirli bir boyuta ulaşması gerekmektedir.

Bebeğin cinsiyeti genel olarak 3. Ayın bitimine denk gelen yaklaşık 13. Hafta gibi öğrenilebilmektedir. Ama bazı gebeliklerde cinsiyeti bu kadar erken öğrenmek kolay olmayabilir. Bebeğin cinsiyeti hakkında daha sağlıklı bilgiye sahip olmak için 16. Ya da 17. Haftalarda ultrason muayenesi gerekebilir. Gebelik 20. Haftaya ulaştığında bebeğin cinsiyeti hakkında net olarak konuşmak mümkündür. Bazı durumlarda bebeğin cinsiyeti hakkında yanılmalar yaşanabilir. Genelde bebeğin erkek olduğu görülmüşse bu durumda yanılma payı çok olmaz. Bu durumda bebeğin penisi izlenmiş demektir. Bebeğin cinsiyetinin kız olduğunun belirlenmesi durumunda yanılma daha çok görülmektedir. Çünkü ultrasonda penisin izlenememesi doktoru bebeğin kız olduğu yanılgısına düşürebilir.

Amnosentez, kordosentez, koryon villus biyopsisi gibi testlerle bebeğin cinsiyeti daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir. Çünkü bebeğin genlerinde kız ya da erkek olduğuna dair izler bulunmaktadır. Dişi bebeklerde XX erkek bebeklerde XY kromozom yapısı görülmektedir. Bu sayede daha net bir şekilde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu testler dışında bazı yöntemlerle evde de bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Bu testler çoğunlukla doğru sonucu verse de bazı zararları olduğu gerekçesiyle pek çok ülkede yasaklanmıştır.

Sağlıkveyaşam

17 Ekim 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.