Bebek Hareketleri: Anne karnında bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Doğuma yakın anne karnındaki yavrunuzun harketleri ne zaman başlar ve hissedilir öğrenmek için inceleyiniz.

Anne karnında bebek hareketleri hamileliğin 7. Haftasında başlar fakat annenin bunu hissetmesi 14-20. haftaları bulur. Bebek sahibi olacak her birey bu hareketleri çok güzel karşılarlar ve her şeyin yolunda gittiğini düşünürler. Fakat bebek sadece sevindiğinde hareket etmez. Dışarıda olan olayları hisseder. Annenin hislerini, dışarıda yaşanan olayları sesleri hepsine hakimdir. Bunlara göre tepki verir. İleriki zamanlarda bu çocuğun psikolojisini de etkilemektedir.

Hamilelik süresinde 4. aya gelmesine rağmen anne karnında bebek hareketlerini hissetmeyen aileler telaşlanır ve korkarlar. Ancak 32. Haftaya gelmiş olan bir bebek hareketleri hissedilmiyorsa hekime başvurmak gerekir. Bebeğin hareketi plasentanın büyüklüğüne de bağlıdır. Bebeğin içeride rahat hareket edip etmemesi de düşünülmelidir. Zayıf anne adaylarında kilolu anne adaylarına oranla hareketler daha çok hissedilebilir. 24. Haftada bebek parmaklarını emer ve bazen hıçkırık tutar. Anne ise bu net bi şekilde hisseder. 28. Haftada gözler açılıp kapandığı için bebek buna tepki verir ve yumrukları ve tekeleri olduğundan sık hissedilir.

Anne karnında bebek hareketleri hissedilmesi için bazı yöntemler vardır. Yüzükoyun yatmak, şekerli su içmek, yatağa sağ sol vaziyette yatmak, 28 haftadan büyükse sırt üstü yatmak, bebekle konuşmak, anne karnını okşamak gibi. Sevgiyi hisseden bebek bunu mutlu bir şekilde karşılayacaktır. Hatta 6. Haftaya gelmiş olan bir bebeğin hareketlerinin gözle görülmesi bile mümkündür.

Sağlıkveyaşam

23 Eylül 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.