​Ateş Basması Nedenleri Nelerdir?

Ateş basması vücut sıcaklığının artmasından kaynaklanmakta ve bununla beraber vucüt fonksiyonlarında terleme,bulantı,baş dönmesi gibi etkileri de görülmektedir.Ateş basması en çok sıcak havalarda vucut ısısının artmasıyla beraber bazı rahatsızlıkların var olması da ateş basmasına etkendir.

Sıcak basması(ateş basması) vücudun dayanamadığı bir şekilde ısınması, terlemesi ve sıcak basması olarak yorumlanmaktadır. Bu durum vücudun sıcaklık dengesini sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. Hava ısındıkça beyne sinyal gitmekte ve vücut ısınmaktadır. Hava soğudukça beyne sinyal gitmekte ve vücut üşümekte, titremektedir. Bu durum normal vücut fonksiyonlarını göstermektedir. Ancak bu fonksiyonların bozulması durumunda ateş basması gibi problemler meydana gelecektir.

Ateş Basması Belirtileri Nelerdir? Ateş basması durumunda en yaygın görülen belirtiler kesinlikle sıcaklıkla ilgilidir. Çok fazla terlenir, çok sıcak hissedilir. Bunun yanı sıra sıcağa bağlı olarak baş dönmesi görülür. Bunların yanı sıra görülen başka belirtilerde bulunmaktadır. Kalp daha hızlı atmaktadır hatta bazen kalp ritim bozuklukları ya da çarpıntı görülebilir. Yüz, kollar ve boyun özellikle kızarabilir. Bunun yanı sıra mide bulantısı beraberinde kusma da gözlemlenebilir. Nadir de olsa baş ağrısı ve bayılma yahut baygınlık hissi de görülen belirtiler arasında bulunmaktadır.

Ateş Basması Nedenleri Nelerdir?

Ateş basmasının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Peki, ateş basmasının nedenleri nelerdir? İşte, ateş basması nedenleri;

Menopoz

Ateş basmasına en yaygın neden olarak menopoz gösterilmektedir. Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması ve vücutta çok fazla hormon değişimi olmasına bağlı olarak ateş basması gibi belirtiler görülebilir. Ateş basması menopoz döneminde kadınların birçoğunda görülmektedir. Bazı kadınlarda görülmese de yoğunluğa bakıldığında görüldüğü gözlemlenmiştir.

Menopoz döneminde ateş basması terleme, sıcak basması ve özellikle bunalma hissi yaratmaktadır. Bu durum menopozla birlikte başlamakta ve genel olarak 1 – 2 yıl devam etmektedir. Bazı kadınlarda 5 yıla kadar sürerken, bazılarında 10 yıla kadar sürdüğü gözlemlenmiştir.

Menopozdan kaynaklı oluşan ateş basmalarına karşı doktor tavsiyesiyle hormon ilaçları kullanılabilir. Kullanılan hormon ilaçları sayesinde menopoz belirtileri minimum seviyeye inmiş olur. Ancak menopozun tamamlanması süresini bu ilaçlar geciktirebilir. Çünkü adet görülmemesine rağmen yeniden adet görülmeye başlanabilir.

Hipertiroidi

Tiroit bezinin normalden daha fazla çalışması durumuna hipertiroidi denilmektedir. Tiroit bezi özellikle vücuttaki hormonların seviyesini düzene sokmaktadır. Ancak tiroit bezinin normalden daha fazla çalışması vücuda daha fazla hormon salgılanmasına sebep olmaktadır. Bunun için de vücutta kan akışı hızlanmakta ve vücut sıcaklığı artmaktadır.

Kafein ve Amftemin

Kahve ve çayda kafein ve amftemin bulunmaktadır. Bunun için de vücut metabolizması hızlandırmakta ve kan akışı hızlanmaktadır. Dolayısıyla da vücut sıcaklığı artış göstermektedir. Eğer ki kafein ve amfteminden kaynaklı olarak sıcak bastığını düşünüyorsanız o halde çay ve kahve tüketiminden biraz uzak kalmanız gerekmektedir. Bunun tespitini çay ve kahve tükettiğinizde sıcak basıyorsa bu şekilde yapabilirsiniz.

Östrojen Tedavisi

Sıcak basması eğer ki menopozdan kaynaklanıyorsa menopoz döneminde oluşan östrojen eksilmesinden ve azalmasından kaynaklanıyordur. Bu dönemde uygulanan östrojen tedavisi menopozdan kaynaklanan sıcak basmasının önüne geçecek etkiye sahiptir.

Sağlıkveyaşam

06 Ekim 2017

Yorumlar

  • Ahmet 04 Ağustos 2018

    Çok aşırı terleme ve ateş basıyor.yaz kış böyle ne yapmam gerekir.40 yaşındayım

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.