AVM nedir? Nasıl tedavi edilir?

AVM’nin açılımı arteriovenöz malformasyondur. Halk arasında buna genellikle damar yumakları ismi verilir. Beyinde yer alan damar yumakları kanadığı zaman, anevrizma kanamalarında olduğu gibi, beyin kanamasına yol açarlar. Teşhis gerek klinik bulgularla, gerek tomografi veya MR ile konur. Damar içi yolla tedavi edilebilirler. Damar içi yolu tedavilerde tercihen kasıktan girilerek bu yumaklara gelen damarlara kadar ulaşılır. Yumakların içine sıvı embolizan madde yani sıvı kıvamda olan ancak kanla karşılaşınca yumağın içine doldurunca katılaşan özel bazı maddeler doldurulur ve bu yumakların içine kan girmesi engellenir. Bu da sonrasında hastanın beyin kanaması geçirmesini engeller.

Yorumlar

  • Dilek 11 Aralık 2017

    Benimde sag bacagimda avm var hollandada yasiyorum yillardir burda doktorlara gidiyorum fakat bir tedavisinin olmadigini soyluyorlar cok agrim var yasim 36 yas ilerledikçe agrilarim dahada artiyor bunun bir tedavisi varmi?

  • ayşe 24 Eylül 2016

    benim böyle bir sorunum var sağ yanağımda böyle bir kite var doktora gittğimde hemanjiom,avm dediler tam teşhis koyamadılar ameliyat olmak istesem bu ameliyatı siz yapıyor musunuz?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.