Azheimer hastasında banyoda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Banyo ile ilgili problemleri iki kategoriye ayırabiliriz. Bir tanesi, banyo yapmak istemeyebilir. İkincisi de banyo yaparken nasıl güvenli banyo yaptırabileceğimizdir. Eğer kişi banyo yapmak istemiyorsa, en son ne zaman banyo yaptığını unutmasıyla alakalı olabilir. Böyle bir ihtiyacın farkında olmamasıyla alakalı olabilir. Hastaya nazikçe, onu ikna ederek ‘bak sen kaç gündür banyo yapmadın, kokuyorsun. O yüzden banyo yapman lazım’ gibi komplike cümleler, onu utanç içinde bırakacak cümleler kurmamak gerekir. Örneğin, ‘babacığım banyoyu doldurdum, banyo yapmamız gerekiyor. Hadi şimdi küvetin içine gir’ şeklinde basit, kolay yapabileceği ve sizi anlayabileceği cümleler kurmaya çalışmak uygun olur. Sonrasında seveceği bir aktivite ile ilişkilendirirseniz yine banyoya ikna etmek daha kolay olabilir. Örneğin, tatlıyı çok seviyorsa ‘banyomuzu yapalım, peşinden çok güzel bir tatlı yiyelim seninle’ demek kişiyi yine bu anlamda ikna edebilir. Bunlar banyo yapmak istemeyen bunama hastaları için önerebileceğimiz maddelerdir.

Peki, banyoda güvenli olarak neler yapmamız gerekir? Yaşlılarda düşmeler genellikle daha sıktır. Kireçlenme nedeniyle denge problemleri, bilişsel fonksiyonlarda azalma ve tehlikeyi fark edememe nedeniyle düşmeler daha fazla gördüğümüz problemlerdir. Bu anlamda banyolar sulu ve kaygan yüzeyler olduğu için, kaymayan banyo halıları ile döşenmeleri önerilir. Hastanın banyoyu kabul edebilmesi açısından, gençliğinden beri günün hangi saatinde banyo yapmaya alışkınsa genellikle o saatlerde hastaya banyo teklif etmek daha kolay kabul etmesiyle sonlanacaktır. Kimi insanlar sabah kalkınca duş alırlar, kimi insanlar gece yatmadan önce alırlar. Eğer siz gece yatmadan önce duş almaya alışkın olan bir insana, sabah duş aldırmaya çalışırsanız bir takım zorlu reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kişinin geçmişteki alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak gereklidir. Hastanın belirli bir rutini olabilir. Örneğin, bunama hastalığına yakalanmadan önce erkek hasta önce tıraş olup, sonra duşunu alıp kahvaltısını yapıyor olabilir. Önce tıraş etmek yani tıraşına yardımcı olmak, banyoya sokmak, kahvaltı edeceğini ifade etmek kişinin daha kolay banyoyu kabul etmesiyle sonlanabilir.

Yerin kaymaması için, kaymaz banyo halılarından bahsettik. Kişinin rutininde daha önce küveti doldurarak banyo yapmak daha alışkın olduğu bir prosedürse küvette, duşta banyo yapması daha alışkanlığı dahilindeyse duşta banyo yapması uygun olur. Bunama hastalığının evresi ilerledikçe sıcak-soğuk ayrımını iyi yapamayabilir. Bu nedenle sizin suyu kontrol etmeniz önem taşır. Musluklara takılabilen bazı termostatlar ile aşırı ısınmasının önüne geçilebilecek olması önemlidir. Eğer küveti dolduruyorsanız, ayağı kayıp düşerse herhangi bir boğulma gibi probleme yol açmayacak şekilde küvetin fazla doldurulmaması önemlidir.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.