Baş ağrıları: Ağrıları önlemek için stresi azaltın

Baş ağrılarının stres altında olduğunuzda daha kötü bir hale geldiği görülmektedir ve kendi kendine stres yapma baş ağrılarını tetiklemektedir. 

Baş ağrıları: Ağrıları önlemek için stresi azaltın

Geç kalıyorsunuz. Anahtarlarınızı bulamıyorsunuz. Kahvaltı toplantısı için hazırlanamadınız, ve köpeğiniz oturma odasını çamur içerisinde bıraktı. Baş ağrılarınızın olmasına hiç saşırmamalı.

Baş ağrıları genellikle stres olduğunuz zaman oluşmaktadır. Aslında, stres en yaygın baş ağrısı tetikleyicidir. Fakat stres galip gelmemelidir. Stresinizi yönetmek için basit adımlar atın ve baş ağrılarınızı bir bölgede tutmaya yardımcı olun.

Günlük rutin işler

Stres önemli bir yaşam olayı olduğu inkar edilemez bir gerçektir (bir bebeğin doğumu, sevdiğiniz birinin ölümü, kariyer değişikliği, boşanma). Fakat ille de stresin bu türleri baş ağrılarını tetikleyecek diye birşey yoktur. Bunun yerine, başa çıkmak için olan yeteneğinizi aşındırabilecek genel günlük iritanlar bulunmaktadır (kaybolan kağıtları aramak, trafikte beklemek, iş yerinde küçük sıkıntıların tolere edilmesi). Bazı insanlar için, bu baş ağrılarını tetiklemektedir. 

Strese karşılık kaslarınız kasıldıysa, dişlerinizi gıcırdatıyorsanız veya omuzlar sertleşiyorsa, sadece baş ağrısını kötü hale getirebilmektedir. 

Döngüyü durdurun

Günlük stresden kaçınamazsınız. Fakat stresinizi kontrol altında tutabilirsiniz bu da baş ağrılarını önleyebilmektedir. 

Rahatlama tekniklerini göz önünde bulundurun

Rahatlama teknikleri baş ağrılarını içeren stresin semptomlarını azaltabilmektedir. Müzik dinlemek, dans etmek, spor yapmak, kitap okumak veya evcil hayvanınız ile oyun oynamak gibi zevk alabileceğiniz aktiviteler için zaman ayırmak yardımcı olabilmektedir. Buna ek olarak, günde sadece 10 dakikalık zaman ayırarak gevşeyin. Bu teknikler aşağıda belirtilmektedir :

 • Meditasyon
 • Yoga
 • Tai chi
 • Derin nefes

Bununla birlikte, günlük olarak stresi azaltabilmek için, aşağıda belirtilen ipuçlarını göz önünde bulundurun :

 • Hayatınızı basitleştirin. Birçok aktivite ile veya gün içerisinde angarya işler ile uğraşma yolları aramak yerine, bazı şeyleri boşverin. Kendinize nelerin gerçekten yapılması gerektiğini, ne için beklenebileceğini ve neleri bırakabileceğinizi sorun. Hayır demek sorun değildir.
 • Yardım alın. Birşeyleri ailenizle veya arkadaşlarınızla veya yardımı dokunabilecek kişilere ile konuşmak, stres yönetiminde yardımcı olabilmektedir. Bir terapist ile de görüşmek yardımcı olabilmektedir. 
 • Zamanınızı akıllıca yönetin. Hem evde hem de işyeriniz de yapılacak listesini hergün güncelleyin. Ne yapacağınızı belirleyin ve büyük işleri yönetilebilir parçalara bölebilirsiniz. Geri kalan ile mücadele edin, bir zaman diliminde tek iş yapın. 
 • Hazırlıklı olun. Gününüzü planlayın. Zorlukları önceden görün. Baş ağrısı ihtimaline karşın planınızı esnek tutmayı deneyin ve gidişatı değiştirmek gerekebilir. 
 • Bırakın. Kontrol edemediğiniz şeyler ile ilgili enişe etmemeyi deneyin.
 • Tutumunuzu ayarlayın. Eğer kendinizi "Bu yapılamaz" diye düşünüyor bulursanız, bunu durdurun. Bunu yerine "Bu çok zor. Ama ben bunu yapabilirim." diye düşünmeye çalışın. Negatif düşüncelerin üzerinde pozitif bir çevirme koymak stresli işlerde çalışabilmenize yardımcı olabilmektedir. Bu süreç ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, kognitif davranışsal terapiyi göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Ara verin. Bunaldıysanız, zihninizi temizlemek için biraz zaman ayırın. Birkaç küçük gerinme veya tempolu yürüyüş elinizdeki iş için olan enerjiyi yenileyebilmektedir. Veya zihinsel bir tatil yapın. Kendinizi sakin, rahatlatıcı bir alanda düşünün.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yapmak baş ağrılarını engellemek ve bazen tedavi etmek için ispatlanmış bir yoldur. Ayrıca egzersiz günlük yaşamın stresinde bir ara sağlamaktadır. Yavaşça ısınmak için dikkatli olun. Aniden, aşırı egzersiz baş ağrılarına neden olabilmektedir. 
 • Akıllıca yemek yiyin. Meyve, sebza ve tam tahılı gıdalar bakımından bir diyet size daha fazla enerji verir ve stresi kontrol altında tutabilmek için yardımcı olmaktadır. 
 • Yeteri miktarda uyuyun. Stres uyku ile de ilişkilidir, ancak uyku yoksunluğu stres ile başa çıkabilme yeteneklerinizi engelleyebilmektedir. Uyhu yoksunluğu vücudunuzu stres altına koyar ve gün içerisinde adrenalin, kortisol gibi stres hormonlarınızı tetikleyebilmektedir.
 • Gülmek. Mizah stresi azaltmak için en iyi yoldur. Kahkaha iyi hissettiren doğal bir madde olan  endorfini arttırır ve pozitif bir tutum sağlar. Ne ile ilgili güleceğinizi bilmiyor musunuz? Komik filmleri izlemeyi deneyin veya komik bir kitap okumayı deneyin. 
 • Adımlarınızı değiştirin. Rutin yaptıklarınızı bırakın ve yeni birşeyler deneyin. Bir tatil veya hafta sonu kaçamağı yeni bir bakış açısı geliştirebilmenize yardımcı olabilir.
 • Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Eğer sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakın. Kafeini azaltın ve alkol alıyorsanız, dozunu kaçırmayın.

Stresten daha fazlası olduğu zaman farkına varın. 

Baş ağrılarının çoğunda endişe edilebilecek birşey bulunmamaktadır. Ancak eğer baş ağrıları günlük yaptığınız aktiviteleri, işinizi veya kişisel yaşantınızı etkiliyorsa, doktorunuza yardım için danışın. Stres altında olabilirsiniz, ancak muhtemelen devem eden birşeyler bulunmaktadır. 

Acil bakım alın eğer baş ağrılarınız :

 • Ani ve şiddetli ise
 • Ateş, ense sertliği, döküntüler, kafa karışıklığı, hastalık nöbetleri, çift görme, halsizlik, uyuşma veya konuşmalarda zorluklar ile birlikte olursa
 • Bir kafa yaralanması, düşme veya çarpma  ile oluştuysa
 • Dinlenmeye rağmen başlıyorsa ve reçetesiz ilaçlar ile birlikte oluşuyorsa

Sağlıkveyaşam

04 Ekim 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.