Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması: Dikkat edilmesi gerkenler?

Anne ile bebeğin arasında bulunan kordonun bebeğe zarar vermemesi için dikkat etmemiz gereklidir.

Anne ile bebeğin arasında bulunan ve besin oksijen alış verişini sağlayan bağa kordon bağı denmektedir. Bu kordon plasentaya bağlıdır ve anne kanından bebeğe besin oksijen taşımakla görevlidir. Kordon bağının ortalama uzunluğu 55 ile 75 santimetre arasındadır. Fakat bazı gebeliklerde bu bağ daha uzun olabilir. Böyle durumlarda bebek için risk oluşturabilmektedir. Kordonların özellikle 1 metreden uzun olması bebek için oldukça risklidir. Kordon bağı bazen bebeğin boynuna ya da vücudunun herhangi bir yerine dolanabilir. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kordon bebeğin vücuduna dolandığı zaman ne yazık ki bunu düzeltmek için yapılacak hiçbir şey yoktur.

Plasentanın rahmin arka tarafında bulunması durumunda kordonun dolanma ihtimali daha yüksektir. Tek yumurta ikizi hamileliklerinde de bu olay daha sık görülmektedir. Kordon bebeğin boynuna dolandığı zaman bebeğin fonksiyonlarında yavaşlama görülebilir. Böyle durumlarda normal doğumun sakıncalı olacağı anlaşılırsa sezaryenle doğum tercih edilmelidir.

Kordon dolanması ultrason muayenelerinde fark edilebilmektedir. Bu durum anlaşıldığı zaman sezaryenle doğum yapıldığında bebeklerde bir sıkıntı görülmemektedir. Buna rağmen kordon dolanması riski olan hamileliklerin doktor gözetiminde devam etmesi ve sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Hamileliğin son zamanlarında anne bebeğini hissedemiyorsa ya da bebeğin hareketlerinde azalma olduysa bunun sebebi kordon dolanması olabilir. Annenin böyle bir şikayeti olduğunda mutlaka doktoruna danışması önemlidir. Ultrason muayenesi ile kordonun bebeğe dolanıp dolanmadığı anlaşılmaktadır.

Sağlıkveyaşam

28 Ekim 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.