Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

Bebeğe uygun ve sürekli yapılan masaj hem bebeğinizin gelişimine hem de motor gelişimine katkı sağlar.Uygun tekniklerle yapılan masaj bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

Bebekler doğmadan önce anne karnında bir sıvı da bulundukları için kasları yeterince güçlü değildir bu bebek masajının önemi ise kaslara yararının olmasıdır çünkü bu kaslar masaj sayesinde güçlenerek, esneklik kazanmaktadır. Bunun dışında yapılan masaj sayesinde bebeklerde huzur ortamı ulaşmaktadır.

Bebek Masajının Faydaları Nedir?

İlk olarak bebeğiniz uyumadan önce yapılan masaj sayesinde bebeğiniz huzurlu bir uyku geçirecektir. Bu masaj kalp atışlarını dengeler aynı zamanda kan dolaşımını olabildiğince stabil tutmaktadır ve sindirim ile solunumun düzenli çalışmasını sağlar. Bunun dışında bebek masajının faydaları bebeklerin bağışık sistemlerini güçlendirmesi ve gelişim sağlamasını sağlar. Bunun dışında kasları güçlendirir ve esnek kasa sahip olmasını sağlar ayrıca bebeğin fiziksel açıdan güçlenmesini sağlayacaktır ve buna ek bebeğinizin daha dinç olmasını sağlayacaktır.

Bu Masajın Etkileri Nedir?

Bebeğe uygulanan bu masaj sayesinde bebeğe mutluluk ve huzur gibi etkileri olmaktadır. Annenin bebeği okşaması, ovması bebeği rahatlatmakta olup sevgi hormonu olan prolaktin hormonlu anne sütünü arttırır bunun dışında salgıları daha da çok arttırmaktadır. Bu masaj sayesinde anne ve bebek arasındaki duygusal bağda artmaktadır.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Eğer masaj yapacak iseniz öncelikle ilk olarak mutlaka rahat bir ortamı oluşturmalıdır, eğer doğru ortam oluşturulmaz ise masaja ters tepki edilebilir bu da olumsuz bir duruma neden olur. Yeni doğan bebeklerde odaklanma durumu oldukça zordur bu durumdan dolayı hafta da iki defa bu mesajı yapmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir bu mesajın ilk günde 15 dakika yapılması önerilmektedir. Bebeğinize yapabileceğiniz bu masaj rutin olarak her gün yaptırılırsa bebekte çok mutlu olacaklardır. Masaj yapmadan önce mutlaka bebeğinizin karnını doyurunuz ve genel olarak bebeğinizin huzurlu hissedebileceği bir saatte bu masajı uygulayınız. Bebek masajı yapmak kolay fakat dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bunun dışında bebeğiniz esnek kaslara da sahip olacaktır. Dikkat edeceğiniz önemli bir nokta ise bebeğinize masaj yaparken eğer istemezse ya da ağlayıp huysuzlaşıyor ise asla zorlamayın çünkü bu anne ile bebek arasında ki bağı azaltabilmektedir. Bebek masajının önemi anne ile bebeğin karşılıklı iletişim kurarak bağlarını güçlendirmesidir.

Sağlıklı Masaj Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bebek masajı beş adımdan oluşmaktadır. İlk maddemiz mutlaka bebeğinize en uygun zamanı seçmenizdir bu çok önemli bir maddedir. Masaj yapımı sırasında asla acele edilmemelidir ayrıca asla bebeğinize yemek yedirdikten sonra masaj yapmayınız. Bunun dışında ikinci madde masaj için Hindistan yağı ile zeytinyağı kullanmanız gerekmektedir. Doğru ortamı ayarlayınız, sıcak bir oda da rahat bir şekilde mesaj size çok iyi gelecektir. Diğer madde ise rahat ortamda masajın yapılmasıdır bu masajı ayaklardan başlayarak göğüslere, karınlarına doğru mesaj yapılmalıdır. Bunun dışında son madde ise sıcak bir banyo ile masajı söndürmektir.

Sağlıkveyaşam

19 Mart 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.