​Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin diş çıkarma döneminde bazı belirtiler mevcuttur.Bunlardan bazıları salyanın artması,huzursuzluk,ateş,kusmadır;fakat her bebek de aynı belirtiler görülmeyebilir.Bu dönem bebekler ve ebeveynler için oldukça zorlu bir dönemdir.

Eğer sizde bu belirtileri bebeğinizde görmeye başladınız ise beklenen dönem geliyor demektir. Bu belirtilerin gerçekleştiği dönemlerde aileler mutlaka bebeği kontrol etmelidir çünkü bu dönemde ateşlenme gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bebekte diş çıkma zamanı başlama belirtisi genel olarak salya akıtmasıdır. Bunun dışında genel olarak ağızlarının yanın bazı kızarıklıklar bulunabilmektedir böyle bir durumda endişelenmenize gerek yoktur bu sadece diş çıkarma işleminin belirtisi olmaktadır yani bu normal bir şeydir. Böyle zamanlarda bebeğinizin yüzünü temiz bir bezle kurulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda bebeklere bu dönemde nemlendirici krem sürülmelidir.

Bebekler diş çıkarırken ateş genel olarak hep olmaktadır. Bu ateş genel otuz yedi ve otuz sekiz dereceyi bulabilmektedir. Bu ateş konusunda eğer yükselme var ise mutlaka dikkat edilmelidir aksi takdirde bebeğiniz havale geçirebilir. Bu dönem de vücudun bağışıklığı düştüğü için enfeksiyon olasılıkları da artmaktadır. Bu dönemler sadece bebek için değil ebeveynler içinde şüphesiz çok zor geçecektir. Bu yüzden veliler mutlaka doktorları ile iletişimde olmalıdır. Eğer normal olmayan bir durum ile kalınırsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeğin Diş Eti Şişerse Ne Yapılmalıdır?

Bebeklerde diş çıkarma süreci oldukça zorlu geçmektedir. Eğer sizde de böyle bir zamandan geçiyor iseniz başınıza gelebilecek en doğal şey bebeğinizin diş etlerinin şişmesi ve kızarmasıdır. Bu süreçte ilk olarak diş etleri beyazlaşmaktadır ve bazen kanama olabilir bu durumlarda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur çünkü bu kendiliğinden geçen basit bir olaydır. Lakin eğer iyileşme durumu gerçekleşmez ise mutlaka doktora gözükmeniz gerekecektir. İlerleyen zamanlarda bebeğinizin dişlerinizin sağlıklı olmasınız istiyor iseniz mutlaka bebek yaşta bakım yapmanız gerekmektedir.

Diş Çıkarma Zamanında Bebek Ne Yemelidir?

Diş çıkarma zamanında bebeklerin ağzı oldukça hassas olmaktadır bu yüzden mutlaka bebeğinize yumuşak şeyler yedirmeniz gerekecektir bazı durumlar da bebeğinizde iştah olmayabilir bu durum oldukça normal bir durumdur bu zaman sürecinde birçok bebeğin zayıfladığı görülmüştür. Bu dönemlerde bebeğe sadece anne sütü vermek yeterli olacaktır ama asla bebeğinizi yemiyor diye zorlamayınız. Diş çıkarma sürecinde genel olarak meyveler püre haline getirilerek bebeğe yedirilir çünkü katı şeyler bebeğin canını yakmaktadır. Bu dönemlerde bebeğin dışkısı da oldukça sulu olmaktadır. Buna bağlı olarak çok fazla salya artışı da meydana gelecektir. Bu durumlarda mutlaka dışkının sıvı olması sürekli salya yutmasından kaynaklanmaktadır. Bebekte diş çıkarma durumu oldukça önemli ve sürekli kontrol altında bulunması gereken bir durumdur unutmayınız.

Sağlıkveyaşam

08 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.