​Bebeklerde Reflü (Gastroösefageal) Nasıl Anlaşılır?

Gözbebeği gibi bakıp büyümesine şahitlik ettiğiniz bebeklerinizin yanlış beslenme alışkanlığı nedeniyle reflü olabilceğini biliyor muydunuz:?

Bebeklerdeki reflü rahatsızlığı, yemek borusunun mideyle bağlantı kısmındaki daralma veya tıkanıklıktan kaynaklanmakta olup, cerrahi müdahale gerektirebilecek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Sadece darlık söz konusu ise zamanla beslenme ve yatırma şeklinin düzenli ve dikkatli olması durumunda zamanla iyileşme gösterebilmektedir. Tıkanıklık tespit edilirse cerrahi müdahale ile tıkanıklık giderilebilmektedir.

Rahatsızlığın tespitinin ardından özellikle anne reflüsü olan bebek nasıl yatırılmalı, nasıl emzirilmeli gibi konularda bilgi sahibi olmalı, tedavi sürecinde bilinçli davranmalıdır. Aksi durumda iyileşmesi mümkün olan bir durumda bile ilerleyen bir reflüyle yüzleşmek zorunda kalınacaktır.

Bebeklerde Reflü Tanısında Erken Teşhis Belirtileri

Bebeklerin reflüsünün erken teşhisi ve tedavi sürecine girilebilmesi için ebeveynlerin bebeklerinin gelişim süreçlerini yakından takip etmesi ve düzenli olarak kontrollerini aksatmaması önceliklidir.

Bebeklerdeki reflü tanısında beslenme sonrası kusma takibi önemlidir. Bebeklerde, özellikle yeni doğanlarda kusma eylemi belli sınırlar çerçevesinde normaldir ve zamanla geçer. Ancak artan sıklıktaki kusma, uzman görüşü için muayene gerektirmektedir.

Bebeklerde reflü belirtileri arasında, mideye dokunulduğunda huzursuzluk, salya akıntısı fazlalığı, karnı daha doymadan kusmaya başlaması, iştahsızlık, hızlı kilo kaybı sayılabilir. Ağız kokusu, sık ve uzun süren hıçkırıklar, öksürük gibi belirtiler de reflü habercisi olabilmektedir.

Reflü Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başlangıçta cerrahi müdahale gerektirmeyen ve zamanla iyileşmesi için doktor kontrolünde takip edilen reflü tanısı sırasında ebeveynler, bebeğin günlük yaşantısında dikkatli ve özenli olmalıdırlar. Tedavi sürecinin kısa sürede başarılı olması, çoğu zaman bu özenle kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Bebeğinde reflü teşhisi olan ebeveynler, bebeklerinin ek gıda döneminde bu teşhisle karşılaştıkları zaman, reflüyü artırabilecek gıdalardan bebeklerini uzak tutmalıdırlar. Bu süreçte, serbest veya zararlı gıdalarla ilgili doktor görüşüne başvurulabilir.

Mama ile beslenen reflüsü olan bebekler hangi mama ile beslenmelidir sorusu mutlaka konusunda uzman bir doktor tavsiyesi ile cevaplanmalı, kesinlikle ebeveynler kulaktan dolma gıdalarla bebeğin beslenmesini yapmamalıdır.

Bebek Reflüsünün Kalıcı Olarak Tedavisi Mümkün mü?

Bebeklik döneminde erken teşhisle tedavi sürecine giren reflünün tedavisi, dikkat ve özenli davranan ebeveynle mümkün hale gelebilmektedir. Erken dönemlerde teşhis konulmuş reflüsü olan bebeklerde ek gıdaya geçiş başta olmak üzere, tüm gelişim dönemlerinde olması gereken özenin doktor kontrolünde devam ettirilmesi önerilmektedir.

Zaman içinde, sindirim sistemi gelişimi sağlayan bebekler, çocukluk dönemlerinde reflü rahatsızlığından kurtulmuş olabilirler. Düzenli kontrol zorunlu olmak koşulu ile çocukluk döneminde tedavisi gerçekleşmiş olan reflünün tekrarlamasının önüne geçilebilmektedir.

Çoğu zaman kısa süreli tedavilere cevap veren ve iyileşen bebek reflüsü, nadir olarak ilerleyen yaş dönemlerine doğru devam edebilmektedir. Reflü rahatsızlığının kalıcı olarak tedavisi mümkün olsa da önlem olarak yetişkinlik döneminde dahi asitli, kafeinli içeceklerden, acı, baharat ve yağlı yiyeceklerden yaşam boyu uzak durulması gerektiği doktorlar tarafında önerilmektedir.

Sağlıkveyaşam

12 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.