Bebeklerin Bez Değiştirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler, ilk doğdukları andan itibaren belli bir yaşa gelene kadar bakımı için anne ve babaya ihtiyaç vardır. Bebek bakımında beslenmesi kadar bebeğin huzursuz olmaması için bezlerinin de düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Bebekler hayatımıza renk katan, en stresli ve en mutsuz günlerimizde bile bizi güldürebilen hayatın en büyük mucizeleridir. Bebek bakımı, altını değiştirme ve beslemesi bile mutluluk verir. Tüm bu güzelliklere rağmen bazen bilgisizlikten ya da tecrübesizlikten dolayı bebeklerimize istemeden de olsa zarar verebilecek hareketlerde bulunabiliriz. Bunun olmaması için özellikle bakım, bebeğin bezini değiştirme, besleme, rahatsızlıklar ve diğer önemli konular hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Biz bu yazımızda annelerimize bebeklerinin bezini hangi sıklıkla değiştirmeleri gerektiği hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Bu sayede bebeklerimizin daha sağlıklı büyümesini sağlayacağız.

Bez Değiştirme Sıklığı Neden Önemlidir: Bebekler, ilk doğdukları andan belli bir yaşa kadar vücutları üzerinde tamamıyla kontrole sahip değillerdir. Özellikle sindirim sistemlerinde bu daha fazladır. Bu yüzden bebekler, ilk doğduklarında günde bazen 20 kez bile altlarını pisletebiliyorlar. Eğer bebek bezi uzun bir süre değiştirilmez ise bebeğin teni uzun bir süre idrar ve dışkıya temas edebilir. Bu temas yüzünden dışkı ve idrar ürettiği enzimde mikroplarla bebeğin tenine zarar vererek tahrişleri neden olabilir ve eğer bu durum uzun bir süre devam ederse deri hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden bebek sağlığı için bebek bez değiştirme önemli bir husustur.

Bez Değiştirme Mi? Uyku Mu: Sizler şu an ,bez değiştirmemek bu kadar riskli bende o halde sık sık değiştiririm diye düşünebilirsiniz. Ancak bu o kadar da basit bir şey değildir. Çünkü bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler ve bu onların gelişimi için hayati öneme sahiptir. Sık sık bez değiştirirseniz, çocuğunuzun uykularını bölebilir ve yetersiz uykudan kaynaklı gelişim yetersizliğine neden olabilirsiniz. Bu nedenle uyku ve bebek bez değiştirme sıklığı arasında denge iyi sağlanmalı ve bez değiştirme işleminizi de optimum sıklıkta yapmalısınız. Bu sayede hem bez değiştirmeme risklerini hem de uykusuzluk risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.

En İyi Bez Değiştirme Sıklığı Ne Olmalıdır:Uzman görüşlerine göre yeni doğan bir çocuğun bezi ,gündüz ağırlıklı olarak ve günde 6 ya da 7 defa olması gerekir. Ancak yeni doğan bebekler daha fazla altlarını pisletebiliyorlar. Bu yüzden bu rakamlar yeni doğan çocuklar içindir. 6 aydan sonraki çocuklar için ise en iyi bez değiştirme sıklığı 3 ya da 4 defa olmalıdır.

Bebeğin Bezini Gece Değiştirmek Doğru Mudur: Bebekler için sağlıklı bir uyku uyumak gelişimleri için önemli olduğunu belirttik. Yapılan araştırmalar gece uykusunun bebekler için daha faydalı olduğunu ve bebeğin daha fazla geliştiğini göstermiştir. Bu nedenle bebeklerin altları gece değiştirilse bile bu gündüz kadar sık olmamalıdır. Çünkü gece uykusunun faydası gece bebeğin bezini değiştirme ile gelecek faydadan daha fazladır. Sizler de bunu göz önünde bulundurarak gece 1 defa ya da en fazla 2 defa bebeğinizin altını değiştirebilirsiniz. Bu tamamen acilliğe ve bebeğinizin ne kadar uykusuz olduğuna bağlıdır.

Sağlıkveyaşam

22 Şubat 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.