Bel Fıtığı

Bel fıtığı – Kapsamlı özet nedenleri ve bel fıtığından kaynaklanan sırt ağrısının tedavisini kapsar.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı omurganızı oluşturmak için üst üste sıralanmış olan tek kemikler (vertebra) arasındaki lastiksi tamponlardan (diskler) birisiyle ilgili bir sorunu tanımlar.

Spinal disk, merkezi yumuşak, dışına doğru daha sert jölemsi bir keke benzer. Bazen kaymış disk veya kopmuş disk olarak adlandırılan bel fıtığı yumuşak “jölemsi” kısmın dış kısımdaki bir çatlaktan dışarı doğru çıkmasıyla oluşur.

Bel fıtığı çevresindeki sinirleri tahriş edebilir ve kol veya bacakta ağrıya, uyuşmaya veya güçsüzlüklere sebep olabilir. Diğer taraftan bazı insanlarda bel fıtığı semptomları görülmez. Bel fıtığına sahip birçok insan sorunun düzeltilmesi için ameliyata ihtiyaç duymaz

Belirtileri

Farkında olmadığınız bir bel fıtığınız bulunabilir — bel fıtığı bazen, disk sorunun hiçbir belirtisi olmayan insanların omurgaları üzerinde görülebilir. Ancak bazen fıtıklaşmış olan diskler ağrılara neden olabilirler. Semptomların yeri, fıtıklaşmış olan diskin, omurga boyunca bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir. Bel fıtığı çoğu genellikle boyun bölgesinde (servikal vertebra) oluşabilmektedir, buna karşılık sırtınızın alt kısmında da (lomber) bel fıtığı en yaygın şekilde meydana gelmektedir.

Bel fıtığının en belirgin ortak bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Kol veya bacak ağrısı. Bel fıtığınızın eğer alt sırt bölgenizde ise, genellikle diz altında, kalçada, uyluk ve bacaklarda yoğun bir ağrı hissedersiniz. Bu ağrılar ayrıca ayak kısmınızı da etkileyebilir. Fıtıklaşmış olan disk eğer boyun bölgenizde ise, ağrı genellikle omuz ve kollarda yoğun bir şekilde olacaktır. Öksürük, hapşırık veya omurgalarda taşıyacağınız belirli pozisyonlar kol veya bacaklarda ağrılara ve yanmalara sebebiyet verecektir.
 • Uyuşma ve karıncalanma. Bel fıtığı olan kişilerde, genellikle etkilenen sinirler üzerinde uyuşma veya vücudun o parçasında karıncalanma hissi yaşanabilmektedir.
 • Zayıflık. Etkilenen sinirlerin bağlı olduğu kaslarda zayıflık gelişebilir. Bunun sonucunda da öğeleri tutma veya kaldırma konusunda kavrama yeteneğinizde bozulmalar görülebilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Boyun veya sırt ağrısı kol veya bacaklardan aşağı doğru hareket ediyorsa ve buna uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük eşlik ediyorsa, tıbbi yardım isteyin.

Nedenleri

Bel fıtığı, genellikle kademeli olarak, yaşlanma ile ilgili aşınma sonucu ve gözyaşı denilen, disk dejenerasyonuna bağlı olarak görülür. Yaşa bağlı olarak, omurga diskleri su içeriğinin bir kısmını kaybeder. Bu onların daha az esnek ve yırtılmalara veya küçük zorlanmalara veya bükülme ile birlikte kırılma eğilimine yatkın olurlar.

Çoğu kişilerde bel fıtığı nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bazen, büyük, ağır nesnelerin kaldırılması için sırt kasları yerine bacak veya uyluk kaslarının kullanılması fıtığa yol açabilmektedir, eğilirken veya kaldırırken dönüş gibi. Nadiren de, sırt üstü düşme veya darbe gibi travmatik olaylar diskin fıtıklaşmasına neden olabilmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Konservatif tedavi – ağırlıklı olarak ağrılı pozisyonlardan kaçınarak ve planlanmış olan egzersizler uygulanır ve ağrı–ilaç terapisi uygulanır – alan fıtığı olan her 10 kişiden, dokuzunda semptomların hafiflediği gözlemlenmiştir. Birçok kişi konservatif tedavi ile, bir veya iki ay içerisinde kendini daha iyi hissetmektedir. Colmaging çalışmaları, diskin çıkıntı yapan veya yer değiştirmiş kısmının, zamanla küçüldüğünü ve semptomların buna karşılık iyileşmeye başladığını göstermektedir.

İlaçlar

 • Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar. Ağır, orta ve hafif şiddette ağrılarınız olduğunda, doktorunuz size reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanmanızı önerebilir, ibuprofen, acetaminophen veya naproxen. Bu ilaçların çoğu gatrointestinal kanama riski taşıyan ve asetaminofen olarak büyük dozlarda karaciğere zarar verebilen ilaçlardır.
 • Narkotikler. Ağrı eğer reçetesiz satılan ilaçlar ile düzelmezse, doktorunuz narkotikler reçete edebilir, kısa bir süre için kodein veya hidrokodon-asetiminofen kombinasyonu gibi ilaçlar, kullanabilirsiniz. Sedasyon, bulantı, konfüzyon ve kabızlık bu ilaçların olası yan etkileridir. Tylenol kullanımını azaltmak veya ortadan kaldırmak, bu kombinasyon ilaçların kullanımında reçete edilir.
 • Sinir ağrılarını kesici ilaçlar. Gabapentin, pregabalin, duloxetine, tramadol ve amitriptyline gibi ilaçlar, genellikle sinir hasarından dolayı oluşan ağrıları hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılırlar. Bu tür ilaçların, narkotik ilaçlardan daha hafif yan etkileri olmasından dolayı, diskleri fıtıklaşmış olan kişilerde, ilk basamak reçeteli ilaçlar olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır.
 • Kas gevşeticiler. Diazepam veya cyclobenzaprine gibi kas gevşetici ilaçlar eğer sırt veya uzuvlarınızda spazm olduğu zaman kullanılırlar. Sedasyon ve baş dönmesi bu ilaçlarda en sık görülen yan etkilerdir.
 • Kortizon enjeksiyonu. İltihap önleyici kortikosteroitler, doğrudan spinal sinirlerin etrafındaki alana enjeksiyon ile verilebilir, iğne spinal görüntüleme yönteminde kullanılan en güvenli yöntemdir.

Terapi Fiziksel terapistler fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu ağrıları en aza indirmek için en uygun pozisyonları ve tasarlanmış olan egzersizleri gösterebilirler. Ağrı iyileştiği zaman, fizik tedavi sizi çekirdek gücüne odaklı bir rehabilitasyon programına ilerletebilir ve sırt sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve gelecek yaralanmalara karşı korunmasına yardımcı olacak dayanıklılığı sağlayacaktır.

Fizyoterapist size şunları da önerebilir:

 • Isı veya buz
 • Traksiyon
 • Ultrason
 • Elektriksel stimülasyon
 • Kısa süreli boyna veya bele ısı uygulaması

Cerrahi Bel fıtığı olan çok az kişide son olarak cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Doktorunuz eğer şu gibi durumlar varsa ameliyat önerebilir:

 • Konservatif tedavinin sonucunda, altı hafta sonrasında herhangi bir iyileşme görülmediğinde
 • Bir sinire basarak veya ilerleyici güçsüzlük ile sonuçlanan spinal kanal içerisinde bir disk parçasının kaybı olduğu durumlarda
 • Ayakta veya yürüyüş esnasında yaptığınız temel faaliyetleri icra etme konusunda önemli sorunlara olmaya başladığında

Birçok durumda, cerrahlar diskin sadece çıkıntılı bölümünü ortadan kaldırabilirler. Nadiren de olsa, tüm diskin de çıkarılma durumu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, omurlardaki spinal istikrarı sağlamak için, omurların metal bir donanım ile birlikte kaynaşması gerekebilir. Veya cerrah yapay bir disk implantasyonu önerebilir.

Yaşam tarzı ve evde bakım

 • Ağrı kesiciler alın. Reçetesiz satılan ilaçlar — ibuprofen, acetaminophen veya naproxen — fıtıklaşmış bir disk ile ilgili ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Isı ya da soğuk kullanın. Başlangıçta, soğuk kompresler ağrıyı ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir. Birkaç gün sonra, rahatlama ve konfor sağlamak için hafif ısıya geçilebilir.
 • Çok fazla yatak istirahatinden kaçının. Çok fazla yatak istirahati sert eklemler ve zayıf kaslara yol açabilir – durumunuzu rahatlatamayabilir. Bunun yerine, 30 dakika boyunca rahat bir pozisyonda dinlenmek ve daha sonra kısa bir yürüyüş veya bazı işler yapmak rahatlamanızı sağlayabilir. İyileşme sürecinde ağrılarınızın faaliyetler ile kötüleşmesini önlemek için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Korunma

Fıtıklaşmış bir disk oluşumunu önlemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Egzersiz. Çekirdek-kasların güçlendirilmesi omurganın daha stabilize olmasını ve destek olmasını sağlar. Koşu veya tenis gibi yüksek etkili faaliyetleri sürdürmeden önce doktorunuza danışın.
 • İyi duruşu koruyun. İyi bir duruş omurga ve disklerin üzerindeki baskıyı azaltır. Uzun süre oturma, özellikle düz ve hizalanmış bir şekle geriye doğru dik durma, iyi bir oturuş için düzgün bir pozisyon sağlayacaktır. Ağır cisimleri kaldırırken, bacaklarınızı bükerek eğilerek – sırtınızı değil – işlerinizi yapmaya çalışın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Fazla kilo fıtık sorununda daha duyarlı hale gelmenize, omurga ve disklerin üzerine daha fazla baskı binmesine neden olur.

Sağlıkveyaşam

04 Ekim 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.