Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri- Kapsamlı özet renal hücreli karsinomayı da içeren böbrek kanserinin semptomlarını, tedavisini kapsamaktadır. 

Böbrek kanseri böbreklerde oluşan kanserdir. Böbrekleriniz her biri yumruğunuz büyüklüğünde olan iki adet fasulye eklinde organdır. Karın organlarınızın arka kısmında, omurganın bir tarafından bir böbrek olacak şekilde bulunurlar.

Yetişkinlerde böbrek kanserinin en yaygın tipi renal hücreli karsinomdur. Böbrek kanserinin diğer az rastlanan türleri de oluşabilir. Küçük çocuklar Wilm tümörü olarak adlandırılan böbrek kanseri türüne yakalanmaya daha yatkındırlar.

Böbrek kanserinin oranı artmaktadır. Bunun bir sebebi bilgisayarlı tomografi (CT) gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılması olabilir. Bunlar kazayla daha fazla böbrek kanserinin keşfedilmesine sebep olabilir.

Belirtileri

Böbrek kanseri erken evrelerinde nadiren belirtiler gösterir. Daha sonraki evrelerinde böbrek kanseri aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

-İdrarda kan; kan pembe, kırmızı veya kola renklerinde olabilir

-Kaburgaların hemen altında bir türlü geçmeyen sırt ağrısı

-Kilo kaybı

-Fiziksel bitkinlik

-Aralıklı olarak tekrar eden ateş

Ne zaman doktora gitmelisiniz Sizi endişelendiren sürekli bulgu veya semptomların görülmesi halinde doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Renal hücreli karsinomaya neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Doktorlar tarafından bilinen bilgi şudur: Bazı böbrek hücreleri DNA’larında mutasyona uğradıklarında böbrek kanseri başlar. Mutasyonlar hücrelere büyümelerini ve hızlı şekilde bölünmelerini emreder. Çoğalan anormal hücreler böbreğin dışında da büyüyebilen bir tümörü oluştururlar. Bazı hücreler koparak vücudun farklı bölümlerine sıçrayabilirler (metastaz).

Tedavi ve ilaçlar

Siz ve sizi tedavi eden ekip, böbrek kanseri tedavi yöntemleri üzerine konuşacaksınız. Sizin için en uygun olan yöntem, genel sağlığınız, yakalandığınız böbrek kanserinin çeşidi, kanserin yayılma durumu ve tedavi tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Ameliyat Ameliyat, çoğu böbrek kanseri için öncelikli tedavi yöntemidir. Böbrek kanserini tedavi etmek için kullanılan cerrahi ameliyatlar aşağıdaki gibidir:

-Kansere yakalanan böbreğin çıkarılması (nefrektomi). Radikal nefrektomide böbrek, böbreğin sınırında yer alan sağlıklı doku ve bitişik lenf düğümeri çıkarılır. Böbrek üstü bezi de çıkarılabilir.

Nefrektomi açık bir operasyon olabilir, yani cerrah böbreğinize ulaşmak için büyük bir yarık açar. Nefrektomi aynı zamanda laparoskopik olarak, yani video kamerası ve küçük ameliyat araçları yerleştirmek için birtakım küçük yarıklar açılarak da yapılabilir. Cerrah nefrektomiyi uygulamak için video ekranına bakar.

-Tümörün böbrekten çıkarılması (nefron koruyucu cerrahi). Partisyel nefrektomi olarak da adlandırılan bu yöntem esnasında cerrah, böbreğin tamamını çıkarmak yerine, tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir kısmını çıkartır.

Nefron koruyucu cerrahi açık bir operasyon olabilir ya da laparoskopik olarak uygulanabilir. Bazı vakalarda bu ameliyat mekanik olarak gerçekleştirilir, yani cerrah kontrol kollarını kullanarak robota operasyonu gerçekleştirmek adına ameliyat araçlarını nasıl yönetmesi gerektiği ile ilgili komutlar verir.

Nefron koruyucu ameliyat ufak çaplı böbrek kanserleri için geçerli genel bir yöntemdir. Eğer bir böbreğe sahipseniz de bu ameliyat gerçekleştirilebilir. Nefron koruyucu ameliyatın mümkün olması söz konusu ise genelde bu yöntem radikal nefrektomiye göre daha çok tercih edilir, çünkü mümkün olduğu kadar çok böbrek dokusunu muhafaza etmek, böbrek hastalığı ve diyaliz gibi daha sonraki komplikasyonların riskini azaltır.

Doktorunuzun önereceği ameliyat çeşidi kanseriniz ve onun evresi ve aynı zamanda sağılığınıza bağlı olacaktır. Ameliyatlar kanama ve enfeksiyon riski taşırlar.

Ameliyatının mümkün olmadığı durumlarda tedaviler Bazı insanlar ameliyat edilemiyor. Bu durumlarda böbrek kanseri tedavileri aşağıdaki gibidir:

-Kanser hücrelerini dondurma tedavisi (kriyoablasyon). Kriyoablasyon esnasında X-ray yardımıyla özel bir iğne derinize ve böbrek tümörünüze geçirilir. İğnenin içindeki gaz, kanser hücrelerini gevşetmek veya dondurmak için kullanılır.

Kriyoablasyonun böbrek kanseri üzerindeki etkisi ve güvenirliği ile ilgili uzun vadeli çok az veri vardır. Bu yöntem genellikle diğer ameliyat yöntemlerinin uygulanamadığı ve küçük böbrek tümürlerine sahip kişilere uygun görülür.

-Kanser hücrelerini ısıtma tedavisi (radyofrekans ablasyonu). Radyofrekans ablasyonu esnasında, X-ray yardımıyla özel bir iğne derinize ve böbrek tümörünüze geçirilir. İğne aracılığıyla kanser hücrelerine elektrik akımı verilir ve böylece hücreler ısıtılır veya yakılır.

İlerlemiş ve tekrarlayan böbrek kanserinin tedavisi Tekrar eden ve vücudun başka bölümlerine yayılan böbrek kanseri iyileştirilemez, ama tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu durumlarda aşağıdaki tedaviler söz konusudur:

-Böbrek tümörünün mümkün olduğu kadar büyük bir bölümünün çıkarılması için ameliyat. Ameliyatın kanserin tamamını çıkaramadığı durumlarda bile bazı vakalarda kanserin mümkün olduğu kadar büyük bir bölümünün çıkarılması yararlı olabilir. Ameliyat aynı zamanda vücudun başka bir kısmına sıçramış olan kanseri çıkarmak için de kullanılabilir.

-Kanserle savaşmak için bağışıklık sistemini kullanan ilaçlar (biyolojik terapi). Biyolojik terapi (immunoterapi) kanserle savaşmak için vücudunuzun kendi bağışıklık sistemini kullanır. Bu kategorideki ilaçlar, vücudunuzda üretilen kimyasal maddelerin suni bir çeşidi olan interferon ve aldeslökin (prolökin) içerir. Bu ilaçların yan etkileri üşüme, ürperme, ateş, bulantı, kusma ve iştah kaybıdır.

-Kanserinizin özel yönlerini hedef alan tedavi (hedef odaklı terapi). Hedef terapisi, böbrek kanseri hücrelerinde mevcut olan ve kanserin yayılmasına sebep olan belirli anormal sinyalleri engeller. Aşağıdaki ilaçlar, vücudun diğer bölümlerine sıçramış olan böbrek kanserini tedavi etmede umut vadediyorlar.

Hedef odaklı ilaçlar axtinib, bevacizumab, pazopanib, sorafenib and sunitinib kanserin yayılmasına sebep olan ve kanser hücrelerini besleyen kan damarlarının büyümesinde rol oynayan sinyalleri engelliyorlar.

Temsirolimus ve everolimus ise kanser hücrelerinin büyüyüp daha uzun süre yaşamalarına izin veren sinyalleri engelleyen hedef odaklı ilaçlardır.

Hedef odaklı terapi ilaçları, ağır olabilecek kurdeşen, ishal ve yorgunluk gibi yan etkilere yol açarlar.

-Radyasyon terapisi. Radyasyon terapisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-Ray ışınları gibi güçlü enerji ışınlarını kullanır. Radyasyon terapisi bazen vücudun diğer bölgelerine, örneğin kemiklere, sıçramış olan böbrek kanseri semptomlarını azaltmak veya kontrol altında tutmak için de kullanılır.

Korunma

SssSSağlığınızı iyileştirmek için adımlar atmak kanser riskini azaltabilir. Riski azaltmak için:

-Sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Destek programları, ilaçlar ve nikotin replasman ürünleri gibi birçok sigarayı bırakma seçeneği mevcut. Doktorunuza sigarayı bırakmak istediğinizi söyleyin ve seçeneklerinizi doktorunuzla birlikte değerlendirin.

-Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Beslenmenize daha çok sebze ve meyve ekleyin. Sebze ve meyve çeşidinin geniş olması ihtiyacınız olan bütün besinleri aldığınızı temin edecektir.

-Sağlıklı kiloya sahip olun. Sağlıklı kiloyu korumak için çalışın. Eğer aşırı kilolu veya obez iseniz, her gün tükettiğiniz kalori sayısını azaltın ve haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın. Doktorunuza sağlıklı bir şekilde kilo verme yöntemlerini sorun.

-Yüksek tansiyonu kontrol altında tutun. Doktorunuzdan bir sonraki randevunuzda tansiyonunuzu ölçmesini isteyin. Eğer tansiyonunuz yüksek ise, onu düşürmek için gerekli seçenekleri doktorunuzla tartışabilirsiniz. Hayat stilindeki değişiklikler, örneğin egzersiz, kilo vermek ve perhiz de yardımcı olabilir. Bazı kişiler tansiyonlarının düşmesi için ilaçlara ihtiyaç duyabilirler. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Sağlıkveyaşam

22 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.