Güneşten korunmanın Çincesi: Face-kini

Face-kini yani yüz-kini, yüzünüz için bikini. Yüz bölgesini güneşten korumayı amaçlayan bu yeni modanın memleketi ise elbette Çin.

Çin'in güney bölgesinde yer alan Qingdao şehrinde insanlar yüzlerini güneşten korumak için ilginç bir yönteme başvurdu. "Face-kini" adını verdikleri Örümcek Adam'ın maskesini andıran maskeleri yüzlerine takan orta yaşlı kadınlar sahillerde yayılan bir moda akımını başlatmış oldular. Twitter'da da çok konuşulan bu moda akımı bazı New York'lu modacıları bile harekete geçirerek koleksiyonlarına girmeyi başardı.

Konu güneşten korunmak olunca Çinliler sınır tanımıyor. Daha önce de güneş koruyucu şemsiyeler, ilginç koruyucu güneş kremi reklamlarıyla da çok konuşulmuşlardı. Çinliler, özellikle çinli kadınlar beyaz tenli kalmak konusunda çok hassaslar. Batı ülklerindeki "bronz ten" sevdasının aksine Çin'de beyaz ten, eski çağlardan beri güzelliği temsil ediyor. Özellikle varlıklı aileler genç kızlarını evin içinde yetiştirerek güneşle temasını en aza indiriyor. Ayrıca beyaz tenin "beyaz bir gelecek" getirdiği inancıda oldukça yaygın.

Siz yine de face-kini kullanmak yerine güneş kremlerini kullanmaya devam edin, eğer güneşten korunamayıp yandıysanız işte sizi güneş yanığında yapılması gereken ilk yardım uygulamaları:

  • Vücudunuzu soğuk suyla ıslatılmış bir bez veya süngerle rahatlatabilirsiniz.
  • Yanık deriyi kesinlikle ovmayın. Su topladıysa bu kabarcıkları patlatmayın.
  • Yanık deriyi direk buzla temas ettirmeyin.
  • Limonlu soğuk su veya tuzlu ayran için.
  • Yanık deriye yoğurt veya diş macunu kesinlikle sürmeyin.
  • Günde bir kaç kez vücudunuza nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

19 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.