Çocuk ve spor: Her yaş için seçenekler

Çocuk ve spor - Çocuğunuzu sporla tanıştırmanız için ipuçları

Çocuğunuzun hayat boyunca fitness yapmasını mı istiyorsunuz? Çocuk sporları ve diğer çocuk dostu fiziksel aktiviteleri göz önünde bulundurun.

Sizin cesaret vermeniz ve desteğiniz ile çocuğunuz kıvılcım aldığı birkaç spor dalında şansını deneyecektir. Çocuğunuzu yerel spor etkinliklerine alarak ve çocuğunuzla sizin spor ilgilerinizi paylaşarak içerisindeki duyguyu alevlendirin.

Yaşa uygun aktiviteleri göz önünde bulundurun

Çocuğunuz belli sporlar veya aktiviteler için doğal tercihlerini göstermesi muhtemeldir. Buradan yola çıkarak, çocuğunuzun yaşını, olgunluğunu ve yeteneklerini aklınızda bulundurun.

2 Yaş ile 5 Yaş arası

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi döneminde olan çocuklar birçok temel harekette uzmanlaşmaya başlamışlardır fakat organize (daha detaylı, kapsamlı) sporları yapmaları için çok gençtirler. Unutmayın ki organize sporlarda yer alan yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle gelecekteki spor performanslarında uzun dönem bir avantaj kazanmazlar.

Bu yaşta, yapılandırılmamış serbest oyunlar genellikle en iyisidir. Aşağıdakileri deneyin:

- Koşu

- Yuvarlanma

- Atma

- Yakalama

- Yüzme

6 Yaş ile 9 Yaş arası

Çocuklar yaşları büyüdükçe, gözlemleri, dikkat süreleri ve mesafe için atış gibi geçiş yetenekleri, gelişme göstermektedir. Ayrıca yönergeleri izlemekte daha iyi olabilir.

Aşağıdaki aktiviteler gibi organize aktiviteleri göz önünde bulundurun:

- T-topu, softball veya beyzbol

- Koşu

- Futbol

- Jimnastik

- Yüzme

- Tenis

- Dövüş sanatları

7 veya 8 yaşlarında dikkatlice gözetim altında yapılan güç antrenmanlarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

10 Yaş ile 12 Yaş arası

Bu yaşta, çocuk daha olgun görüşe ve anlama yeteneğine sahiptir, bu sayede spor stratejilerini değerlendirebilir. Bu çocuklar genellikle futbol, basketbol, hokey ve voleybol gibi karmaşık yetenekler gerektiren sporları almaya hazırdır. Ancak unutulmamalıdır ki ergenlik nedeniyle olan büyüme hamleleri geçici olarak çocuğun koordinasyonunu ve dengesini etkileyebilir.

Spor İletişimleri

Çocuğunuz spor iletişimine katılımına izin vermeden önce, çocuğunuzun yaşı, olgunluğu ve fiziksel boyutlarını dikkate alın. Fiziksel temas, saldırganlık ve rekabet çocuğunuz için gelişimsel olarak uygun mudur? Çocuğunuz eğlenebilecek mi? Çünkü çocuk ergenliğe farklı yaşlarda girebilir, özellikle erkek çocuklarda aynı cinsteki çocuklar arasında belirgin fiziksel farklılıklar olabilir. Fiziksel olgunlukları daha fazla olan diğer çocuklarla rekabet içinde olan çocukların yaralanma riskleri artabilmektedir.

Seçenekleri karşılaştırın

Sporları karşılaştırdığınız zaman, aşağıda sıralanan soruları göz önünde bulundurun :

- Çocuğunuz yaptığı aktiviteden ne kadar hoşlanıyor?

- Spor yaşa uygun olan yetenek gelişmesini dengeliyor mu?

- Her çocuğun katılabilmesi için fırsatlar olacak mı?

Erken zamanda tek bir spor dalına teşvik etmeden önce iki defa düşünün. Çocuğunuzu tek bir spor dalına yönlendirmek onun yetenek ve deneyimlerini diğer eğlenceli spor dallarında test etmesini engelleyebilmektedir. Bununla birlikte sporları özelleştirme strese ve moral bozukluğuna neden olabilir.

Aradaki iletişimi koruyun

Çocuğunuz diğer spor dallarını denedikçe, bağlantılı kalın. Aşağıda belirtilen maddeleri göz önünde bulundurun:

- Güvenlik. Güvenlik ile ilgili bir vurgu arayın. Teknik direktör oyuncular için kurallara uymaları gerektiğini ve uygun güvenlikli ekipmanı kullanması gerekli midir? Oyuncular antrenmandan öncesinde ve sonrasında ısınma ve gevşeme hareketleri yapmaya zamanları olacak mı? Sıcak havalarda, teknik direktör sıvı alımına, neme ve sıcaklığa karşı dikkatli olacak mı? Çocuklara uygun hareket ve vücut konumları öğretiliyor mu? Teknik direktör beyin sarsıntıları gibi durumlar için önleme konusunda dikkatli midir?

- Teknik direktör stili. Oyunda doğru bir antrenörün tutumunu göz önünde bulundurun. Her çocuk ne kadar süre ile oynayacak ve oyun zamanı nasıl tanımlanıyor? Bir antrenör süreli çocuklara bağırıyorsa veya oyuna sadece en yetenekli oyuncuları koyuyorsa çocuğunuz cesaretsiz hale gelebilir. Her ne pahasına olursa olsun bir kazanma tutumuna dikkat edin.

Genellikle, kazanmak üzerine ve kişisel performans pozitif ve cesaret verici olur. Çabayı, gelişmeyi ve eğlenceyi vurgulayın. Durumunuz müsait olduğu sürece aktivitelere ve antrenmanlara katılın ve kendinizi sportmenlik konusunda iyi bir model gösterin.

Tabi ki, düzenli atletizm sadece fitness için bir seçenek değildir. Çocuğunuz spor dallarına ilgili gibi görünmüyorsa, özellikle yaşam boyu sürdürülebilir olan diğer fiziksel aktiviteleri bulun. Ailece bisiklet sürüşleri, yerel yürüyüş parkurları veya iç mekan tırmanma duvarları gibi aktivitelere yönelimini sağlayabilirsiniz. Arkadaşlarıyla ip atlama, basket atma veya kovalamaca gibi aktif zaman geçirmesini teşvik edin. Bunun yanında, fitness' ı video oyunları aracılığıyla yüksek yoğunluklu dans, sanal sporlar veya diğer tipteki hareketler ile teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuz yüzme, koşu, bisiklet gibi aktiviteler ile ilgileniyorsa bunun uzun dönemli hatta bir ömür boyu olması için onu gözlemleyin.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.