Çocuklar ve boşanma: Ayrılma sonrası çocuklara yardım

Çocuklar ve boşanma - Eşiniz ile işbirliği yaparak boşanmayı herkes için kolaylaştırın.

Boşanma konusu tüm aile için stresli bir olaydır. Çocuğunuzun tüm dünyasının altüst olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak iyi bir haber verebiliriz. Eşiniz ile sorumlu etkileşim seçerek ayrıldıysanız çocuğunuzun durumu biraz daha kolaylaşabilir. Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri için aşağıdaki pratik ipuçlarını okuyun;

Haberleri nasıl vereceksiniz

Boşanma kararınızı çocuklarınıza eşinizle birlikte söylemeniz en doğrusudur. Olumsuz ayrıntıları atlayarak, dürüst bir şekilde basitçe konuşmalısınız. “Anneniz (veya babanız) ile geçinmemiz sorun çıkartmaya başlamıştır, bu yüzden ayrı yaşamamızın en iyisi olacağını düşünüyoruz” diyebilirsiniz.

Çocuğunuzun boşanma olayının sadece yetişkinler arasında yaşanan bir durum olduğunu anladığından emin olun. Çocuğunuza boşanma nedenlerinin kendisinin yapmış olduğu herhangi bir nedenden dolayı olmadığını ve ona karşı sevginizin hiç değişmeyeceğini sık sık hatırlatmalısınız.

Çocuğunuzun öğretmeni, okul danışmanı ya da sosyal hizmetler uzmanına da boşanma hakkında bilgi vermelisiniz. Bu kişiler çocuğunuzu gözlemleyerek herhangi bir durum olduğunda sizi bilgilendirebilirler. 

Bir tepkime karışımı bekleyin

İlk başlarda, çocuğunuzun somut şeylere karşı ilgisi olabilir. Ben nerede yaşayacağım ?, okul değiştirmem gerekiyor mu ?, yüzme derslerinden beni kim alacak ? gibi düşünceleri olacaktır. Boşanma şartlarınızda çocuğunuzun rutinini değiştirmemeye çalışın ya da hızlı bir şekilde yeni rutin oluşturmaya çalışın. Neler yaşayabileceğini bilmek çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Küçük bir çocuk daha önceden yapmakta olduğu, emzik emmek ya da yatağını ıslatmak  gibi davranışlara dönerek stresini dışa vurabilir. Ama yakın zamanda boşanma gerçeğine alışacaktır. Ayrılık endişesi dışa vurumu da olabilir. Çocuğunuzun duygularını kelimelerle dışa vurabilmesine yardımcı olmalısınız.

Olgun bir çocuk duygularının karışımı ile stresini gösterebilir, bunlar öfke, endişe hatta rahatlama gibi duygular olabilir. Eğer öfkesini içe dönük yaşarsa depresif yada içine kapalı bir çocuk haline gelebilir. Öfkenin dışa vuruşu ise hareket ve davranış sorunları ile kendini gösterebilir. Çocuğunuzla mümkün olduğunca kendi duygularını paylaşması için konuşun ve onu teşvik edin. 

Çocuğunuzu aranızdaki çatışmalardan uzak tutun

Diğer ebeveyn ile çocuğunuzun ilişkisine saygı duymanız çocuğunuzun boşanma konusuna uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Yapılmaması gerekenleri lütfen aklınızda bulundurun;

  • Çocuğunuzun önünde eşiniz hakkında kötü konuşmayın.
  • Çocuğunuzun önünde eşinize karşı suçlamalarda bulunmayın.
  • Taraf seçmek konusunda çocuğunuzu zorlamayın.
  • Haberci olarak çocuğunuzu kullanmayın, arada kalmasına göz yummayın.
  • Çocuğunuzun önünde nafaka veya benzer konuları tartışmayın.
  • Diğer ebeveyn hakkında bilgi almak için çocuğunuzu kullanmayın.
  • Diğer ebeveyni incitmek için çocuğunuzu bir piyon olarak kullanmayın.

 

Kuralları esnetmeyin 

Boşanma sırasında çocuğunuz ebeveyn kurallarını dinlememe güvensizliğe yol açabilir ya da esnetmeniz cazip gelebilir. Çocuklarınızda rutin yapısının gelişimi için tutarlı olmalısınız, onlar ısrarcı olup sınırları aşmak için çaba sarf etseler bile dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz iki ev arasında zaman geçirecekse evlerde benzer kuralların uygulanması önemlidir. 

Danışmanlık hizmeti almak yardımcı olabilir

Boşanma ile ilgili zarar gördüğünüzü ve ezildiğinizi hissedebilirsiniz ve bu çocuğunuzun rahatına ve çocuğunuza doğrudan yansıyabilir ancak unutmayın ki bu çocuğunuzun suçu değildir. Duygularınızı sınırlama konusunda yardım ve destek için sosyal hizmet kurumu ya da ruh sağlığı merkezine başvurarak danışmanlık alabilirsiniz. Sizin veya eşinizin boşanma sırasında ve sonrasında çocuğunuz hakkında ki kararlarda yardıma ihtiyacınız varsa aile ya da boşanma uzlaştırıcı hizmeti alabilirsiniz.

Çocuğunuzda boşanmadan sonraki ilk yılda önemli davranış bozuklukları varsa özellikle depresif görünüyorsa ciddi sorunlar olabilir, danışmandan yardım alabilirsiniz. 

Önceliğiniz çocuğunuz olsun

Boşanma sırasında en son istediğiniz şey eşinizle iletişim olabilir ancak önemli bir konudur. Çünkü çocuğunuzun her ikinize de ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun velayeti ve diğer ayrıntılarla uğraşırken onun için en iyisini düşünün. Bu çocuğunuzun arzu ve isteklerine değer verdiğiniz anlamına gelebilir. Uzun süreli velayet savaşlarının çocuğunuzun ruh sağlığı üzerinde acı ve hırpalayıcı etkileri olacağını unutmayın. Bunun yerine karşınızdaki diğer ebeveyn ile  çocuğunuzun güçlü ve sevgi dolu bir ilişki sürdürmesine yardımcı olun. Çocuğunuzun için iki ebeveynin destekle boşanma zorluklarını aşmaları iyi bir gelişme olabilir. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.