Çocuklarda DEHB: Okul yaşamında dikkat eksikliğinin 10 işareti

Her çocuk zaman zaman okulda sorun yaşayabilir. Peki ne zaman aklımıza dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gelmeli? İşte örneklerle DEHB'li çocukların okul yaşamında en sık karşılaştığı sorunlar.

çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite ve okulDikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun en belirgin etkileri çocuğun okul hayatında ortaya çıkar. Tanı ve tedavi eksik kaldığında, çocuğun sınav başarısından öğretmenler ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerine kadar tüm eğitim hayatı olumsuz etkilenebilir.

Daha da önemlisi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmeyen çocukların yarısından fazlası, ileride yetişkinlik hayatında da sorunlar yaşamaya devam eder. Bu nedenle anne babalar olarak, DEHB hakkında bilinçli olmamız ve belirtileri tanımamız çok önemli.

Bazı çocuklarda DEHB belirtileri 2 - 3 yaş kadar erken dönemde ortaya çıkar. Ancak çoğunlukla okul yaşamının başlamasıyla birlikte ortaya çıkan zorluklar anne-babalar için DEHB'nin ilk işaretidir.

Belirtiler çocuktan çocuğa farklılık gösterir ve bu nedenle DEHB tanısı oldukça zor bir hastalıktır. Ancak özellikle okul yaşamında ortaya çıkan belirli sorunlar bir uzmanla görüşmeniz için size ipucu verebilir.

İşte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların okul yaşamında en sık karşılaştığı 10 sorun.

1. Çoğu zaman ayrıntılara dikkatini veremez.

Çocuk konuyu iyi biliyor olmasına rağmen dikkatini ayrıntılara vermekte zorlandığı için sıklıkla dikkatsizlik hataları yapar. Özellikle ödev veya sınavda soruyu yanlış okumak, işlem hataları, artı ve eksi işaretlerini karıştırmak, test sınavlarında yanlış kodlama gibi hatalar yapar.

2. Görevleri gerçekleştirirken dikkati çok kolay dağılır.

Özellikle ödev yaparken dikkati çok kolay dağılır. Bir türlü odaklanamaz, bitirmesi gereken bir kompozisyonu bir türlü yazamaz, ödevlerini saatlerce bitiremez.

3. Doğrudan kendisiyle konuşulsa bile çoğunlukla dinlemiyormuş gibi görünür.

Dikkat eksikliği olan çocuk göz temasını sürdürmekte zorlanır. Siz onunla konuşurken o başka işle uğraşabilir. Örneğin öğretmen ders anlatırken çocuk defterine karalama yapabilir veya televizyon seyrettiğini düşündüğünüz çocuğunuz arka planda sizi dinliyor olabilir. Aynı anda başka işlerle uğraşıyor olması her zaman sizi dinlemediği anlamına gelmez. Bazı çocuklar konsantre olabilmek için başka işle uğraşabilir.

4. Yönergeleri izlemekte veya kurallara uymakta zorlanır.

Çocuk çok çabuk sıkılır ve özellikle uzun yönergeleri takip etmekte zorlanır. Örneğin dönem ödevi gibi uzun soluklu sorumluluklarını çabalasa da yerine getiremez. Bu durum sıklıkla tembel ve sorumsuz olarak nitelendirilmesine yol açar.

5. Yapması gerekenleri farkındadır ama bunları planlamakta ve sonuçlandırmakta zorlanır.

Beynimizde planlamadan sorumlu olan frontal bölge (beynin ön kısmı), DEHB olan kişilerde aksaklık gösterir. Bu da işleri sonuçlandırmak için gereken planlamayı yapmayı zorlaştırır. Çocuk yapması gerekenleri bilir ama bunların sıralaması ve zamanlamasında sorun yaşar.

Verilen görevi başarmak için fazlaca çaba harcadığını gözlemlemenize rağmen sonuç tatmin edici olmaz. Örneğin ödevlerini yetiştiremez, projeleri bitiremez, sınavda soruları yetiştiremez ve bu durum hem okul hayatını hem de sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler.

6. Sürekli zihinsel çaba gerektiren görevlerden çoğunlukla kaçınır.

Dikkati çabuk dağıldığı için ilgisini çekmeyen konulara uzun süre odaklanmakta zorluk yaşar. Örneğin normal bir ders süresi DEHB'li çocuk için çok uzun olabilir, bu süre boyunca sınıfta durmakta veya öğretmeni dinlemekte zorlanır. Uzun süren sınavlarda dikkati dağılacağı için başarısız olabilir.

7. Çoğu zaman yapması gereken iş için gerekli olan şeyleri kaybeder.

Herkes zaman zaman eşyalarını unutabilir veya kaybedebilir. Ancak DEHB'li kişilerde bu durum sık sık tekrarlanır. Öğrenci sıklıkla ödevlerini, kitaplarını, kalem, silgi, cetvel gibi ders için gerekli materyallerini kaybeder.

8. Dış uyaranlara karşı dikkati kolaylıkla dağılır.

Özellikle ilgisini çekmeyen bir dersin sınavına hazırlanıyorsa; sık tuvalete gitme ihtiyacı, acıkma, susama gibi bedensel ihtiyaçları belirir veya kapı ziline, telefon sesine ilk çalışta koşarak cevap verir. Kendi fiziksel ihtiyaçları veya dış ortam dikkatini kolayca dağıtır.

Örneğin çocuk ders dinlerken pencere kenarına konan bir kuş, ilgisinin dersten kuşa kaymasına neden olabilir. Aynı çocuk ilgisini çeken bir dersin sınav hazırlığında veya sevdiği bir oyunda ilgisini kaybetmeden oturabilir.

9. Günlük hayatta çoğu zaman unutkandır.

Dikkat eksikliği olan kişilerde genellikle kısa süreli hafıza zayıftır ve bu yüzden günlük hayatta yapmaları gereken şeyleri sıklıkla unuturlar. Ödevlerini unutur veya ders için istenilen malzemeleri sık sık evde bırakır.

10. Dikkat eksikliği olan öğrenci, sahip olduğu zeka performansını okul başarısına yansıtamaz.

Öğrenci son derece iyi bildiği konularda okuma hatası, yanlış kodlama, uzun metinleri dikkatli okuyamama, soruları yetiştirememe gibi nedenlerle düşük not alabilir.

Neler Yapabilirsiniz?okulda dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan biriyle yaşamak zordur, çocuk bile olsa! İyi haber ise hem çocuğunuzun hem de kendinizin hayatını kolaylaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Elbette önceliğiniz doğru tanı ve tedavi olmalı. Unutmayın DEHB ne kadar erken fark edilir ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çocuğunuzda - veya kendinizde- DEHB olabileceğinden şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzmana danışın. Çocuğunuzun doktoru ve öğretmenleriyle sürekli iletişim halinde olun ve en önemlisi çocuğunuzla ilgilenirken kendi sağlığınızı ihmal etmeyin. Çocuğunuza iyi bir örnek olmak ve onunla ilgilenecek enerjinizi kaybetmemek için sağlıklı beslenin, spor yapın ve kendinize zaman ayırın.

Sağlıkveyaşam

19 Ocak 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.