Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri genellikle dikkatini başlatmakta ve sürdürmekte zorlanmak oluyor. Çocuk dersleri dinlemek istemeyen, okula gitmek istemeyen, ödev yapmak istemeyen hale gelebiliyor. Yaptığı işten çabuk sıkılıyor. Bu bazen oyun olur bazen ders olur, önemli olan dikkatini sürdürmekle ilgili sorun yaşaması ve bu sorundan dolayı hemen vazgeçip başka bir şeye geçmesi.

Sürekli dikkat vermekte zorlandıkları için derslerdeki en temel zorlanmalar okuma, öğrenme ve yazma ile ilgili oluyor. Yanlış okumak, yanlış yazmak, eksik okumak ve yazmak, harf atlatmak ve karıştırmak gibi.

Bir diğer belirti ise unutkanlık. Bunu daha çok eşyalarını kaybetmek veya unutmak gibi oluyor. Okulda eşyalarını unutabiliyor, ödevini almayı unutuyor.

Verilen ödevleri arka arkaya yapmakta zorlanma, aşırı hareketlilik, yerinde duramama, çok konuşma, konuşmanın içine girip bölmek, soru tamamlanmadan cevabı yapıştırmaya çalışmak gibi birçok bulgu ve belirti görebiliyoruz. Yaşa ve gelişime göre her çocukta farklılık göstermekle beraber temel DEHB belirtileri bunlar.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.