Çocuklarda gece yatak ıslatma sorunu nasıl tedavi edilir?

Gece yatak ıslatma sorununda yapılması gereken ilk şey davranışsal değişikliklerdir-- ki tıp dilinde bu üroterapi olarak adlandırılır.

Bu ilk etapta; günlük sıvı alımının dengelenmesi, gece kısmında su ve sıvı alımının azaltılması, mümkünse yatağa girmeden önceki son bir saatte tamamen sıvı alımının kesilmesidir. Ayrıca asitli gazlı içeceklerin, kafeinli içeceklerin mümkünse beslenme tarzından tamamen çıkartılması ve aşırı tuzlu beslenmeden uzak durulmasıdır.

Gündüz tuvalet alışkanlığının düzeltilmesi, son dakikaya kadar idrar bekletmenin engellenmesi, düzenli aralıklarla gündüz tuvalete gitmenin sağlanması, en uygun pozisyonda çocuğun kendini en gevşek tutacak şekilde çiş yapmasının öğretilmesi ve tuvalette acele etmemesinin sağlanması, enürezis yani gece yatak ıslatma tedavisinde uygulanması gereken ilk basamaklardır.

Gece altını ıslatma sorununda ilaç tedavisi

Uygun davranış değişikliklerine rağmen gece yatak ıslatma sorunu devam eden çocuklarda, bugün etkinliği gösterilmiş iki tedavi alternatifi söz konusudur.

Bunların başında ilaç tedavisi gelmektedir. İlaç tedavisinde kullanılan madde, gece vücutta artması gereken idrar yapımını azaltıcı hormona benzerdir. Bu ilacın amacı gece idrar miktarının azaltılmasıdır.

Oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Hastaların yaklaşık %70'inde etkili olduğu gösterilmiştir. Kısa sürede tedaviye yanıt alınır. İlaç kullanmaya başlandıktan sonra, eğer tedaviye yanıt alınır ama istenilen düzeye ulaşmazsa doz artırılabilir.

İlk etapta 3 aylık kullanım gerekir. Sonrasında ilaç kesilir ve kontrol dönemi söz konusudur. Bundan sonra da devam ederse de ikinci bir 3 aylık dönemde ilaç kullanılabilir. Desmopressin analoğu dediğimiz ilaç ile son derece hızlı ve etkili çözüm alınabilmektedir.

Gece altını ıslatma sorununda alarm tedavisi

İlaca yanıt alınamayan durumlarda veya ilacı kestikten sonra gece yatak ıslatmasının tekrar ettiği durumlarda, yine etkinliği gösterilmiş diğer bir tedavi alternatifi de alarm tedavisidir.

Alarm tedavisi ilaca göre kullanımı biraz daha güç, çocuk ve aile uyumunun daha zor olduğu bir tedavi alternatifidir. Ayrıca alarm tedavisine yanıt alma süresi de ilaca göre daha uzun olmaktadır. Ancak alarm tedavisine uyum gösteren, uygulayan ve bu uygulama sonrasında olumlu yanıt alan hastalarda, alarm tedavisi kesildikten sonra gece yatak ıslatmanın tekrar etme olasılığı ise ilaç tedavisine göre biraz daha düşüktür

Sonuç olarak; hekimin yönlendirmesine göre birinci basamak üroterapi dediğimiz uygulamadan sonra hala yatak ıslatan çocuklarda ilaç tedavisi veya alarm tedavisi kullanılabilir. Bazen ilaç ve alarm tedavisinin birlikte uygulandığı tedavi yaklaşımları da söz konusudur.

Her koşulda tedavinin mutlaka bir uzman hekim tarafından düzenlenmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Gerekli durumlarda ilaç dozlarının ayarlanması, ne zaman ilaç kesileceği veya ikinci bir küre devam edilip edilmeyeceği mutlaka uzman hekim kontrolü altında planlanmalıdır.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.