Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Gebelik Olur mu?

Doğum kontrol yöntemlerinin hiç biri yüzde yüz koruma sağlamaz.Doğum kontrol haplarının da düzenli kullanılmasına rağmen gebe kalanlar vardır.

Gebe kalmak istemeyen bireyler bazı korunma yollarını seçerler. Bunlardan birisi de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere hiçbir korunma yöntemi %100 olarak bir koruma sağlamaz. Korunma yöntemlerinin kullanılmasına rağmen gebelikler meydana gelebilir. Yani doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen gebe kalan bireyler mevcuttur.

Doğum kontrol hapları kullanılırken düzenli bir şekilde her gün kullanmak şarttır. Aksi halde bu hapların işlevi özelliğini git gide kaybeder. Ne kadar düzensiz kullanılırsa hamilelik riski de o kadar fazla olur. Aslında bu haplar her gün düzenli kullanılırsa gebelikten ciddi oranda korur. Fakat bu koruma kesinlikle gebelik olamaz anlamına gelmemektedir. Bu hapları her gün aynı saatte almakta çok önemlidir. Yani önceki gün 1 de alınmışsa ertesi günlerde de saat 1 de alınmalıdır. Fakat her gün düzenli, aynı saatte hapların alınması da ne yazık ki %100 olarak koruma sağlamaz.

Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa fakat yine de adet gecikmesi görülüyorsa bu durumda gebelik ihtimali düşünülmelidir. Böyle bir olay gerçekleşirse bir an önce doktora gitmek gerekir. Doktor kontrolünde herhangi bir gebeliğin gerçekleşmediği belirlenir. Doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen gebe kalan bireylerin bebeklerinde herhangi bir sağlık sorunu, bir gelişim geriliği gözlemlenmemiştir. Bu konuda anne adaylarının içi rahat olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Tam Olarak Koruma Sağlar Mı?

Hiçbir doğum kontrol yöntemi tam manasıyla koruma sağlamaz. Tabi ki de güçlü koruyuculardır ancak bu demek değildir ki korunan bireyler asla hamile kalamaz. Bunun örneklerine rastlanmaktadır. Doğum kontrol hapları gerektiği gibi alınırsa oldukça iyi koruyuculardır. Fakat düzenli olarak her gün almak gerekir. Her gün aynı saatte alınan haplar iyi bir koruyucudur. Fakat günleri atlamak, saatler arasında değişiklik yapmak bu hapların etkinliğini de o denli azaltmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Adet Gecikmesi

Doğum kontrol hapı kullanırken adet gecikmesi yaşanabilir. Bu kimi zaman hamilelik anlamına gelir. Kimi zaman da hamilelik oluşmaz. Çünkü bazen kullanılan doğum kontrol hapları adet gecikmesine yol açabilmektedir. Eğer doğum kontrol hapı kullanan bir birey adet gecikmesi yaşamışsa öncelikle doktoruna görünmelidir. Doktorun yapmış olduğu kan testi ile birlikte hamileliğin olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer hamilelik yoksa her şey yolunda demektir ve doğum kontrol hapları kullanılmaya devam edilebilir.

Yapılan testlerde hamilelik ortaya çıkmışsa anne adayı mutlaka bu hapları bırakmalıdır ve gebelik boyunca asla tüketmemelidir. Doğum kontrol hapları bazı doğum kontrol yöntemlerine kıyasen oldukça güvenilirdir. Hap kullanılmasına rağmen yine de gebeliğin görüldüğü durumlar çok azdır. Yaklaşık olarak %5 civarı bir rakama denk gelmektedir. Fakat bu hapın her gün aynı saatte alındığı durumlarda geçerlidir. Aksi halde hapın etkinliği çok fazla gözlemlenemez.

Burçin BOZ

Burçin BOZ

03 Ağustos 2017

Yorumlar

  • onur 16 Ocak 2018

    Doğum kontrol haplarının kullanıma şimdi daha da dikkat edeceğim.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.