​Dogum Kontrol Hapları Damar Tıkanıklığı Yapar Mı?

Doğum kontrol hapları genelde aile planlamasının yapılmasında kullanıldığı gibi adet düzensizliği yaşayan kadınlarında kullanması önerilir.Doğum kontrol haplarının bir çok etkisinin yanı sıra yan etkileri de mevcuttur.Bunlardan biri de damar tıkanıklığıdır.

Birçok kadın aile planlaması için doğum kontrol hapı kullanmaktadır. Ancak doğum kontrol hapı denildiği zaman akla birçok soru işareti yapılmaktadır. Bu sorulardan bir tanesi ve belki de en önemli olanı sağlık konusunda ciddi problem oluşturan damar tıkanıklığı olmaktadır. Damar tıkanıklığı korkutucu bir durumdur. Ancak doğum kontrol hapı gibi bazı durumlarda kullanmak zorunda kaldığımız bu hapı damar tıkanıklığına sebep olması ürkütücü bir durumdur. Ancak bu sıkıntı zaten uzun zamandır bilinmektedir. Yani kullanmadan ince bu bilgiye ulaşmak çok kolay olmaktadır. Damar tıkanıklığına neden olan bu hapları maalesef ülke özde çok sayıda kadınımız kullanmaktadır.

Özellikle kalp ve beyin damarları gibi önemli damarlarda tıkanmaya neden olan bu haplar ayrıca atar damarlarda da tıkanma belirtisi gösterebilmektedir.

Bu güne kadar bu hapı kullanmış kişiler arasında yapılan araştırmaya göre toplardamarlarda da tıkanma konusuna rastlanabilmiştir ayrıca özellikle atar damarlarda tıkanma risklerinde bu güne kadar en çok göze batan ayrıntı hastaların büyük bir bölümü bu haplardan daha önce kullanmış olmasıdır.

Toplardamarlarda tıkanıklığı yol açması vücudunuzda birçok bölgenin zayıf düşmesine neden olurken, atar damar üzerinde maalesef bu etki daha kalıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Günümüzde modern tıbbin bu kadar fazla ilerlemişken bu hapları hala piyasada üstelik doktor tarafından da bazı durumlarda verilirken neden bu soruna bir çözüm bulamadıkları konusunda akıl karıştırıcı sorular hep beyninize dolaşmaktadır. Oysa günümüz de tıp ilerlemişken bu soruna çözüm bulmak o kadar da zor olmasa gerek.

Tabi burada dikkat edilmesi gereken o kadar çok konu var ki, sadece bu hapları suçlu bulmak yanlış olur.

Günümüzde daha birçok ilacın yan etki olarak damar tıkanmasına neden olduğu görülmektedir. Zaten her geçen gün damar tıkanması şikâyetleri daha da artmaktadır. Bu hastalık ile daha fazla insan her geçen gün yüz yüze gelmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanan çok sayıda insan üzerinde daha önce bu tespit yapılmıştır. Ancak bu sonuçlara göre yine de bu hapı almaya cesaret sergileyen kadınlarımızın bu hapı kullanmaktan yine ısrar etması yapılacak fazla alternatifin olmamasındandır.

Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanan kullanıcıları bu ilacı kesinlikle doktor kontrolünde almaları önemli olduğu kadar, doğum kontrol hapı aldıktan sonra da doktor kontrolünde olmaları kadınlarımızın kendi sağlığı için önem arz etmektedir.

Aile planlamasında önemli yere sahip olan doğum kontrol haklarının böyle bir sonuca etki etmediği de bazı kesimler tarafından söylenmektedir. Fakat olmama ihtimaline karşın, damar tıkanıklığı yaptığı daha kesin bir bilgidir

Damar tıkanması hafife alınacak bir durum değildir. Damar tıkanıklığının sebep olduğu hastalıklardan dolayı dünyada çok sayıda hayatını kaybetmekten ve ya felç kalabilmektedir. Bu ihtimalleri göz ardı etmemek gerekmektedir.

Sanem Tuzcu

Sanem Tuzcu

04 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.