Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır ?

Gebelikten korunmak için doğum kontrol haplarının kullanımı ve dikkat edilmesi gereken tüm detaylar yazımızda

Hamileliği düşünmeyenlerin en sık başvurduğu korunma yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yardımıyla korunmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerdiği dozda hapınızı kullanmanız çok önemlidir. Doktorunuz tarafından doğum kontrol hapı yazıldığında adetinizin ilk günüyle birlikte hapa başlamanız gerekmektedir. Bu hapları günün hangi saatinde alacağınıza siz karar verebilirsiniz. Fakat her gün aynı saatlerde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Tabletlerin her gün farklı saatlerde kullanılması koruma etkisini azaltabilir.

Piyasada bulunan doğum kontrol ilaçlarının içinde 21 tane tablet bulunmaktadır. Adetin ilk gününden itibaren kutuya başlanmalı ve ara verilmeden 21 günde kutu bitirilmelidir. Birinci kutu bittikten sonra bir hafta ilacı kullanmaya ara verilmelidir. Daha sonra bu bir hafta içindeki herhangi bir günde kişi adet görecektir. Bu sefer adetin başladığı güne dikkat etmeden bir hafta sonunda yani sekizinci gün ikinci kutu ilaca başlanır. Adetin ilk gününde doğum kontrol hapına başlamak sadece yeni başlarken geçerlidir. Daha sonraki zamanlarda adet günü dikkate alınmadan ilaç kullanımına devam edilir.

Doğum kontrol hapı kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken şey bir kutuyu bitirdikten sonra diğer kutuya başlamadan kesinlikle bir hafta ara verilmesidir. Doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başladığınız zaman başladığınız ay içerisinde korunmaya başlamış olursunuz. Eğer adetin ilk günü hapları kullanmaya başlamazsanız o zaman kullandığınız ay korunmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sanem TUZCU

Sanem TUZCU

03 Şubat 2017

Yorumlar

 • Nesrin 09 Ocak 2018

  Merhaba ben yeni evliyim 5 gunluk acaba dogum kontrol hapi kullansam daha snra cocuk olmama riski var mi?

 • derya 01 Aralık 2017

  Merhaba benim öğrenmek istediğim asıl şey tam olarak tek seferlik kullanmam gerekiyorsa ilişkiden sonra ertesi gün sabah aldığımda etkisi nasıl olur gerçekten önler mi acil öğrenmem lazım

 • Emel 22 Kasım 2017

  Merhabalar ben iki aydir dogum kontrol hapi kullaniyorum.3. Ayima gecerken adet oldugumda 7 gün arami verdim fakat 8.Gün tekrar atmaya baslamayi unuttum.ve 11.gun de aklima geldi hapi atmadigim.esimle henuz bir iliski yasamadim daha çünkü adetim de daha yeni bitti. Ne yapmalıyım yanlış birşey yapmak istemiyorum? Yardimci olursaniz sevinirim simdiden teşekkürler

 • ayse demir 16 Kasım 2017

  iyi günler ben aylık iğne yaptırıyordum ama iğneyi bıraktım 6 gün oldu iğneyi birakali ben şimdi doğum kontrol hapina başlasam bu ay koruma yapar mi?

 • ayse demir 16 Kasım 2017

  iyi günler ben aylık iğne yaptırıyordum ama iğneyi bıraktım 6 gün oldu iğneyi birakali ben şimdi doğum kontrol hapina başlasam bu ay koruma yapar mi?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.