Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Bir çok kadının gebelikten korunmak için kullandığı doğum kontrol haplarının bilmediğiniz tüm etkileri detaylarıyla yazımızda.

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmak için aslında en basit ve en kolay uygulanabilen yöntemi oluşturmaktadır. Çünkü doğum kontrol hapının yanında diğer doğum kontrol yöntemleri olan tüpleri bağlatmak ve rahim içi araç kullanmak doğum kontrol yöntemine göre daha zor bir süreci göstermektedir. Doğum kontrol hapları ise düzenli olarak alındığında hiçbir sorun ortaya çıkmamaktadır. Bunun için de doğum kontrol haplarının düzenli olarak alınması gerekmektedir. Doğum kontrol hapları düzenli olarak alındığında %99 oranında başarı ihtimali varken, doğum kontrol hapları düzensiz kullanıldığında başarı oranı da düşüş göstermektedir. Doğum kontrol haplarının iki gün üst üste alınmaması bütün etkisini ortadan kaldırmaktadır. Bunun için de düzenli alınmadığı sürece kullanılmasının da bir anlamı yoktur.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında halk arasında en çok meme kanseri konuşulmaktadır. Doğum kontrol haplarının çok uzun süreler kullanılması meme kanserini tetikleyebilir. Ancak bunun için kesin bir kanı koymak mümkün değildir. Henüz doğum kontrol hapları tam olarak meme kanserine sebep olmaktadır gibi bir durumu söylemek mümkün değildir.

Kimler Doğum Kontrol Haplarını Kullanabilir?

Doğum kontrol hapını kırk yaşının altında olan ve gebe kalmak istemeyen kadınların kullanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunmak için kullanılmaz. Aynı zamanda adet düzensizliklerinin önüne geçmek için de kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinize karşı doğum kontrol hapı kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca adet düzensizlikleriyle birlikte adet dönemleri çok zor geçen, adet dönemlerinde karnı çok şiddetli ağrıyan, adet dönemlerinde öfkeli, stresli olan kadınlarda doğum kontrol hapı kullanabilirler.

Doğum Kontrol Haplarının Beklenen Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının her kadında rastlanabilecek çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Ancak doğum kontrol haplarının bu yan etkileri doğum kontrol haplarının bırakılmasına gereklilik oluşturmamaktadır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ara kanamalara rastlanabilir. Bu ara kanamalar bazen yoğun olurken, bazı durumlarda da lekelenme şeklinde olabilir. Ancak görülen bu ara kanamalar doğum kontrol hapının bırakılmasını gerektirmemektedir. Doğum kontrol hapı bazı kadınlarda kilo almaya sebep olmaktadır. Doğum kontrol hapının kilo yaptığı kadınlar ise doğum kontrol hapını kullanmaya devam etmelidir. Ancak bu durumun önüne geçilemiyorsa ve çok fazla kilo alıyorsanız doktorunuza danışarak doğum kontrol hapını bırakabilirsiniz. Nadir görülen etkiler arasında bulunan cinsel isteksizlik ise yine doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında yer almaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Kesinlikle Kullanılmamalıdır?

Doğum kontrol haplarının kesinlikle kullanılmaması gereken durumlar vardır. Mesela gebelik riskiniz varsa doğum kontrol hapı da kullanmamalısınız. Çünkü doğum kontrol hapının kullanılması bebeğin düşmesine dahi sebep olabilir. Bunun içindir ki doğum kontrol hapına doktor kontrolünde başlanmalıdır. Çünkü doktor gerekli tetkikleri yapmış olacaktır. Karaciğer hastalığı, meme kanseri olanlarda yine doğum kontrol haplarını kesinlikle kullanmaması gereken grupta yer alan kişiler arasında bulunmaktadır.

Sanem TUZCU

Sanem TUZCU

25 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.