​Doğum Sancılarını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Sezaryen doğum da anne adayları yapılan anestezi etkisiyle doğum sancılarını çok yaşamazken normal doğumda oldukça hissedilen ağrılar ve sancılar normal doğumdan korkulan bir hal almasına neden olur.Oysa ki normal doğum hem anne adayı için hem de bebek için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.Normal doğum yapmak isteyen anne adayları için doğum sancılarını azaltmanın yolları detaylarıyla yazımızda.

Normal doğumda kadınların sancıları çok fazla olur ve sezaryen doğumda olduğu gibi genel anestezi gibi bir durum söz konusu değildir. Sezaryen doğum yapan kadınlar doğum esnasında hiçbir şey hissetmezken, normal doğum yapan anneye genel anestezi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü normal doğumda annenin uyanık olması gerekmektedir. Dolayısıyla normal doğum yapmak anne içinde çok zorlu bir süreç olmaktadır. Hatta birçok anne adayı normal doğumdan korkarak, sezaryen doğuma yönelmektedir. Ancak doğum esnasında normal doğum her ne kadar sancılı bir süreç olsa da normal doğum hem anne için hem de bebek için en doğru ve en yararlı doğum şeklidir. Normal doğumda doğum esnasında zorluk çeken anne sezaryen doğumla doğum yapan anneye göre de daha kolay ayaklanmaktadır. Sezaryen doğumdan sonra annenin iyileşmesi yaklaşık iki ayı bulurken, normal doğum yapan annenin iyileşmesi 1 hafta kadar zaman almaktadır. Ayrıca araştırmalara göre normal doğumla dünyaya gelen bebeklerinde daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir.

Peki, doğum sancılarını azaltmanın yolları var mıdır? İşte, doğum sancılarını azaltmanın yolları;

Gaz ve Hava

Diazot monoksit ve oksijen bileşiminden oluşan bir maske annenin ağzına takılmaktadır. Bu sayede annenin beynine sancıdan giden acıların uyarılması azalmakta ve anne adayı daha az acı çektiğini hissetmektedir. Bu yöntemin bebek için ya da anne için her hangi bir zararı yoktur. Doğum esnasında hatta evde doğumda dahi rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Ancak bazı kadınlarda mide bulantısı ve boşluktan düşüyor hissiyle birlikte dudak kuruluğu oluşturmaktadır.

Epidural Anestezi

Epidural Anestezi yönteminde bel kemiğinden aşağısı anesteziyle uyuşturulmaktadır. Bu sayede bel ve dizlerdeki his yok edilmektedir. Bu yöntemin her hangi bir zararı yoktur. Hatta başarılı bir şekilde uygulanırsa acılarınızı neredeyse hiç hissetmezsiniz. Ancak bunun yanı sıra mutlaka hastanede uygulanabilecek bir yöntemdir ve bazı durumlarda yeterli gelmediği gibi etkide göstermeyebilir. Bu yöntemde kan basıncı düştüğünden baş dönmesi yaşanabilir.

Petidin

Petidin afyondan elde edilmiş bir anestezik yöntemdir. Yöntem uygulanırken anestezi kalçadan uygulanmakta ve karın bölgesindeki sancıların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem doğuma 6 saat kala yapılamamaktadır. Genel olarak olumlu şekilde sonuçlanıyor olsa da bazı durumlarda etki etmeme ihtimali vardır. Ayrıca bu yöntemin doğuma çok yakın zamanda uygulanması durumunda bebeğin nefes almayla ilgili ya da beslenmeyle ilgili problem yaşamasına sebep olmaktadır.

Tens Makinesi

Tens makinesini bir tür pedler gibi düşünün. Bu pedler vücutta belli bölgelere yapıştırılmakta ve bu pedler aracılığıyla vücuda elektrik verilmektedir. Bu sayede bölgedeki ağrı minimum seviyeye indirgenmektedir. Bu yöntemin anne ya da bebeğe her hangi bir zararı yoktur. Ancak suda doğum esnasında kullanılamayan bu yöntem normal doğumlarda özellikle batma ve acıma hissi yaratmaktadır. Bunun için de çok sık tercih edilen bir yöntem değildir.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

17 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.