Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

Her anne adayının merak ettiği konulardan biri de doğum sonrası adetin ne zaman başlayacağıdır.Doğumdan sonra adet ne zaman görülür ve ne zaman düzene girer merak ettiklerinizin cevabı yazımızda.

Doğumdan sonra annede yaklaşık bir ay kadar kanama görülmektedir. Bu kanama adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. İster sezaryen ister normal doğum olsun loşi adı verilen bu kanama her doğum yapan kadında görülür ve doğumdan sonra rahimde kalan kalıntıların atılmasını sağlar.

Adet kanaması doğumdan hemen sonra düzene binmez. Eğer anne bebeğini emziriyorsa adet kanaması 6 ay ya da 1 yıl sonra görülmektedir ve bu süreden sonra düzene biner. Bazen kadınlarda doğum 6 ayı bulmadan emzirse bile adet kanaması yaşanabilir bu durum normaldir. Fakat emzirme devam ettikçe adet kanamaları düzensiz seyredebilir. Eğer anne doğumdan sonra belli sebeplerden ötürü bebeğini emziremezse bu durumda genelde 3 ay süre içinde adet görmeye başlar. Genelde adet kanamaları belli süreler sonra başlamaktadır. Fakat anne bebeği tamamen emzirmeyi bırakmadan kanalar düzensiz görülebilmektedir.

Annenin bebeği emzirdiği süre boyunca adet kanamasında düzensizlikler yaşanabilir ve bu normaldir. Emzirme sona erdiğinde adet döngüsü de düzene girer. Bunun yanında az da olsa emzirdiği süre boyunca düzenli olarak adet gören kadınlar da bulunmaktadır. Fakat hamilelikten sonra yaşanan adet düzensizliklerinin hepsinin emzirmekten kaynaklandığını söylemek yanlış olur. Hamilelikten sonra yaşanan cinsel birlikteliklerde kadının tekrar hamile kalma olasılığı bulunmaktadır. Annenin doğumdan sonra düzensiz adet görmesi ya da bebeğini emzirmesi tekrar hamile kalmasına engel değildir.

Aysel ÇİFTÇİ

Aysel ÇİFTÇİ

06 Mart 2017

Yorumlar

  • Emsal 11 Haziran 2017

    Merhaba dogum yapali 6 ay oldu adetim duzensiz mayisin 1 de hasta oldum 6 gun surdu tekrardan mayisin 26 yine hasta oldum 7 gun surdu cok gecmeden haziranin 7 yine oldum 7 gun surdu normal mi

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.