Donuk Omuz Sendromu Nedir?

Donuk omuz sendromu eklem sıvısı salan zarın ve eklem kapsülünün difüz bozukluğu ve iltihaplanması nedeniyle eklem bölgesinde meydana gelen ağrılı bir sendromdur. Bu hastalık nedeniyle omuz ekleminde şiddetli bir ağrı ortaya çıkar.

Hastalar sendrom nedeniyle hareket edemez. En ufak bir harekette dahi omuzda ve kolda sancı hissedilir. Hareket açıklığı tespiti muayene esnasında ortaya çıkar. Hastanın kolunu hareket ettirip ettiremediği ve eklem açıklığı tespit edilerek hareketin sınırı ortaya koyulur. Hareket sınırı ağrının şiddetine göre doruk noktaya ulaşmaktadır. Omuz ağrısı hastaları gece uyurken çok fazla rahatsız etmektedir. Donuk omuz sendromu birkaç ay veya bir ay içerisinde gelişebilmektedir. Hastalar saçlarını tararken, giyinirken veya uzanırken çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur?

Donuk omuz sendromu omuz eklemi ile doğrudan ilgilidir. Şiddetli bir ağrıyla ortaya çıkan hastalık başka hastalıklar sebebiyle de gelişebilir. Omuz ekleminin uzun süreyle hareketsiz kalması halinde yumuşak dokularda yapışıklık durumu meydana gelebilir. Bu durumda eklem kapsülü çekilebilir ve buruşabilir. Donuk omuz sendromu kalp krizi veya akciğer rahatsızlığı gibi hastalıklarla ortaya çıkabilir. Ayrıca şeker hastalarının önemli bir kısmında da donuk omuz sendromu izlenmektedir. Doktorlar donuk omuz sendromuyla karşı karşıya kalan kişilere genellikle enjeksiyon, tablet veya merhem önerisinde bulunmaktadır. Ayrıca donuk omuz sendromu tedavisinde doktorlar sık sık masaj, akupunktur ve ısı kürü yöntemlerine de başvurmaktadır. Bu yöntemler hastalarda geçici bir rahatlama sağlamaktadır. Masaj ve akupunktur yöntemi geçici bir rahatlama sağlamakla birlikte hastalığın temelinde bir iyileşme durumu ortaya koymaz. Bu yöntemler sonrasında etkisi giderek azalan masaj ve akupunktur nedeniyle ağrılar giderek şiddetlenmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Donuk omuz sendromu tanısı koyulabilmesi için sağlık geçmişi ve belirtilerin ayrıntılı bir şekilde bilinmesi çok önemlidir. Tanı koyulabilmesi için hastaların kolu zorlamadan yukarıya doğru kaldırılır ve kendi ekseni etrafında döndürülür. Bu sayede hastaların ne kadar hareket ettiği tespit edilir. Hareket esnasında herhangi bir ağrı oluşup oluşmadığı tespit edilir. Muayenenin ardından omuz röntgeni çekilir. Donuk omuz sendromu rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kişiler için farklı görüntüleme teknikleri de tercih edilebilir. Hem muayene hem de tetkik sonuçları birlikte değerlendirilir ve doktorlar tarafından hastalara kesin tanı konur.

Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Nasıl Uygulanır?

Donuk omuz sendromu tedavisinde ilk yöntem konservatif yöntemdir. Cerrahi bir yöntem olan konservatif tedavi sayesinde hastalar rahatlıkla tedavi edilebilir. Donuk omuz sendromu yaşayan hastalarda ilk olarak ağrı şiddetli bir şekilde yaşanır. Bu aşamada hastaların iyi bir şekilde dinlenmesi ve klinik muayenelerin tamamlanması çok önemlidir. Donuk omuz tanısı konulabilmesi için klinik muayene ihtiyaç vardır.

Konservatif tedavi sürecindeki temel amaç hastanın ağrılarının ortadan kaldırılması ve hareketlerinin açılmasını sağlamaktır. Doktorlar bu aşamada hastalara ödem azaltan ilaçlar ve ağrı kesiciler verebilir. Fizik tedavi ve omuz eklemi için enjeksiyonlar donuk omuz tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Hastalar çektikleri şiddetli ağrı sebebiyle omuz eklemlerini korumaya almaktadır. Ancak hareket etmeyen kişilerde donuk omuz sendromunun arttığı gözlemlenmektedir. Hastalar hastalıkları boyunca omuz eklemlerini kullanmaya özen göstermelidir.

Kortizon İğnesi Kullanımı

Kortizon iğnesi donuk omuz sendromundan kaynaklanan hassasiyeti ve şişmeyi ortadan kaldırır.Kortizon tedavisi eklemin içine enjekte edilmektedir. Kortizon iğneleri donmuş omuz sendromunu geçirmese de önemli ölçüde azaltır. Ayrıca omuz esnetme hareketleri kullanılarak kortizon iğneleri desteğiyle ağrı önemli ölçüde azaltılır.

Artroskopik Cerrahi Yöntemi

Donan omuz eklem kapsülünün yapışıklığını önlemek için artroskopik cerrahi yöntemi kullanılmaktadır. Artroskopik cerrahi yöntemi genel anesteziyle gerçekleştirilir. Omuz ekleminin açılmaması nedeniyle kapsülün daralan bölgeleri artroskopik cerrahi yöntemi sayesinde gevşemektedir. Artroskopik cerrahi yönteminde donuk omuz sendromu tedavisi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve ouz eklem hareketi sağlanır. Bu yöntem sayesinde hastalar ağrı şikayetlerinden kurtulur ve hareket kısıtlılığının önüne geçmiş olur. Artroskopik cerrahi yöntemiyle muayene edilen hastaların hareket kaybının önlenmesi amaçlanır.

Ameliyat Sonrasında Rehabilitasyon

  • Donuk omuz sendromu cerrahi tedavisinde rehabilitasyon mutlaka yapılmalıdır. Hastadan hastaya göre ameliyat sonra ağrı oluşumu değişmektedir. Hastalar cerrahi işlem sonrasında ilk günlerde ağrı şikayetiyle karşı karşıya kalabilirler. İlk günlerde meydana gelen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici kullanılabilir.
  • Fizik tedaviye donuk omuz sendromu cerrahi tedavisinde hemen başlanmaktadır. Ertesi gün başlanan fizik tedavi çok önemli bir yere sahiptir. Ameliyatı gerçekleştiren hekimler hastayı ameliyattan sonra mutlaka fizik tedaviye yönlendirmelidir. Doktor hastaya fizik tedaviye başlamadan önce kendi yapacağı hareketleri tek tek anlatmaktadır. Hastalar kendileri yapacağı hareketleri anlar ve uygulamaya başlar. Hasta omuz eklemi hareketlerine tam anlamıyla ulaşma imkanı bulmaktadır.
  • Hastanın kendi uyguladığı egzersizlerin yanı sıra gerekli görülmesi halinde fizyoterapistlerden destek alınması da söz konusudur. Profesyonel fizyoterapi desteği sayesinde hastalar 4-6 hafta boyunca fizik tedavi görürler.

Hareket Yeteneği Nasıl Arttırılır?

Donuk omuz sendromunda hareket yeteneğinin hepsi uygulanan tedavi sonrasında geri gelebilmektedir. Ancak tedavi boyunca hastaların sabırlı olması ve egzersizlerini eksiksiz olarak yerine getirmesi zorunludur. Uzun vadede egzersiz yapan hastalarda zamanla ağrı azalır ve hareket yeteneği artar.

Donuk Omuz Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Donuk omuz sendromu tedavi edilmezse harekete kısıtlılık sürekli hale gelir. Donuk omuz sendromu başlayan kişilerde hastalığın süresi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Ancak hastalık tedavi edilmezse 2-10 yıl süreyle hastalığın devam ettiği gözlemlenmektedir. Hareket kısıtlılığı olup tedavi edilmeyen donuk omuz sendromunda omuz eklem kısıtlamaları meydana gelebilir. Böyle bir durumda hastalar yaşantıları boyunca donuk omuz sendromunun ortaya çıkardığı olumsuzlukları yaşamaya devam eder.

Sağlıkveyaşam

02 Mayıs 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.