Erkeklerde Kısırlık Sorunu: Erkek yaşının gebelikte etkisi nedir?

Erkeklerin yaşının belli bir süreyi geçmesi durumunda hormanlarındaki ve genetiğindeği değişimlerin kısırlık üzerine etkisi vardır. Bunları yakından inceleyelim.

Bebek isteyen ailelerde kısırlık sorunu çok önemlidir ve ebeveynlerin yaşı ilerledikçe bu sorunda artış görülmektedir. Genellikle annenin yaşının ilerlemesi hamilelik şansını daha çok düşüren bir faktördür. Özellikle kadınlarda 35 yaşından sonra hamile kalma şansında ciddi bir azalış görülmektedir. Ayrıca bu yaştan sonra yaşanan hamileliklerde bebekte ve annede sağlık sorunları daha çok görülmektedir.

Erkeklerin yaşının ilerlemesi de kadınlar kadar olmasa bazı riskler doğurmaktadır. Erkeğin 40 ya da 45 yaşından sonra sperm sayısında azalma spermin hareketlerinde yavaşlama ve yapısının değişmesi gibi sorunlar görülebilir. Bunun yanında spermin çokluğu yaş ilerlemesine bağlı olarak değişmemektedir. Erkekte yaşa bağlı olarak spermin yapısında meydana gelen değişiklikler hamilelik şansını azaltmaktadır. Kadınlarda genelde 50 yaşından sonra menopoz başlangıcı görülmektedir. Bu durum adet döngüsünün kesilmesi ve kadının doğurganlık özelliğini kaybetmesi demektir. Erkeklerde bu tarz bir sorun yaşanmamaktadır.

Erkeklerde her yaşta sperm üretebilseler de yaş ilerledikçe spermin kalitesi de düşmektedir. Erkeğin sperminde meydana gelen mutasyonlar hem gebelik de düşük riskini artırmaktadır hem de bebekte bazı anomaliler ortaya çıkmasına sebep verir. Bu rahatsızlıklara otozomal dominant hastalıklar denmektedir. Marfan sendromu, bipolar bozukluk, bebekte otizm, şizofreni, konsantrasyon bozukluğu otozomal dominant hastalıklara örnek gösterilebilir. Anne yaşı ilerledikçe bebeğin Down Sendromlu olma olasılığı da artmaktadır. Erkeğin yaş artışının down sendromu üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı saptanmıştır.

Okan Yıldırım

Okan Yıldırım

05 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.