Erken boşalma nedir? Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Erken boşalma oldukça sık olarak görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Tıbbi adı "prematür ejakülasyon"dur. Erken boşalma erkeklerin yaklaşık olarak % 21 ila %26'sında görülür. Bu oran Türkiye ve dünyada hemen hemen aynıdır.

Erken boşalmanın bir hastalık olup olmadığı bile halen çok tartışılmakta. Çünkü bunun genetik olarak tercih edilebilir bir durum olması mümkün. Yine de bu kadar sık görülen bir sorun olmasına rağmen ilk defa 1943 yılında bu konu ile ilgili bir tanımlama yapılmış. O tarihten şimdiye kadar geçen 60 senede hala net bir tanım üzerinde uzlaşılmış değil. Çünkü birden çok grup erken boşalma ile uğraşıyor ve hepsi kendi tanımını yapıyor. Fakat bu tanımlara baktığımızda ortak olan 3 nokta görüyoruz:

  1. Bunlardan ilki, erkeğin cinsel ilişkinin hemen başlangıcında veya cinsel ilişki başladıktan hemen sonra boşalması. Bunun için bazı gruplar zaman tanımlaması da koymuştur. Bazı gruplar 15 saniyeden önce boşalmayı erken boşalma olarak kabul ederken, diğerleri 1 dakikadan önce boşalmayı erken boşalma olarak kabul ediyor.
  2. Bir diğer nokta, bu durumun eşler arasında stres yaratmasıdır. Yani eşlerden biri veya her ikisinin de bu durumdan şikayetçi olması ve bunu dile getirmesi gerekir.
  3. Üçüncü olarak da bu durumun sadece bir defa değil, tekrarlayan denemelerde de her seferinde gerçekleşiyor olması gerekir.

Tabii ki erkeklerin ilk cinsel hayata başladıkları dönemde biraz daha erken boşalmaları beklenebilir bir şey. Fakat bu kontrolün düzelmemesi, işte bu süreklilik hali bunun bir hastalığa dönüştüğünü ve dolayısıyla bununla ilgili olarak tıbbi destek alınması gerektiğini gösterir.

Yorumlar

  • Yunus 13 Ocak 2018

    Merhaba hocam aşırı derecede erken boşalma sıkıntım var bazen 10 saniye bile durmuyor ne yapmam gerekiyor kendimi çok kötü hissediyorum.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.