Erken Doğum: Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum hakkında bilmeniz gereken herşey bu yazıda mevcuttur. Erken doğum belirtileri nelerdir?

Hamilelik süresince 36 haftayı doldurmadan olan doğumlara erken doğum yani preterm doğum denir. Erken doğum belirtilerini yaşamaya “4 çok” neden olabilir diyebiliriz. Bunlar; anne adayının daha önce 4ten çok doğum yapması, anne karnında birden çok bebeğin olması, anne adayının çok küçük yaşta ve çok büyük yaşta olmasıdır.

Erken doğum belirtilerinden en önemlileri kasılmalar ve karın bölgesindeki sertleşmelerdir. Anne adayı olan kişi avucunun iç kısmıyla karnına dokunduğunda rahminin elinin altında yuvarlandığını hisseder ve sertleşmenin bu şekilde olduğunu anlar. Bu durumun önlenmesi için avuç içi ile saat yönünde yuvarlaklar oluşturarak masaj yapması gerekir. Karında ve kasıklarda oluşan sancılar bir diğer erken doğum belirtisidir. Bu sancılar adet dönemindeki sancılara çok benzerdir. Bu belirti bel ağrısı ile de bütünleşebilir. Vajinal kanama ve vajinadan aşırı sulu akıntının gelmesi erken doğumun gerçekleştiğinin en büyük göstergesidir. Rahimde tıkaç görevi gören nişanın (hamilelik süresince bebeği enfeksiyonlardan koruyan, rahim ağzı bölgesinde salgılanan ve burada biriken mukusumsu yapı) gelmesi de erken doğum belirtilerindendir. Doğum belirtisi olan aşağı doğru baskı hissi 36 haftadan önce olursa erken doğum belirtisi olabilir.

Günümüzde geçmişe oranla erken doğumda azalma vardır. Erken doğumu önlemek ve sağlıklı bireyler dünyaya getirmek için hamilelik döneminden önce hekime başvurmak önemlidir. Erken doğumun belirtileri fark edildiğinde hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir.

Sağlıkveyaşam

04 Ekim 2016

Yorumlar

  • mehmet 01 Kasım 2016

    erken doğum sağırlığa nedn olur mu

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.