Esansiyel tremor: El titremesi nedir ?

Prof. Dr. Dilek İnce Günal, esansiyel tremor, el titremesini açıklıyor.

Esansiyel tremor yani el titremesi, hareket bozuklukları polikliniklerine en sık başvurma nedenidir. Çok farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilir. 20’li yaşlarda, 60’lı yaşlarda ortaya çıkabilir. Çok büyük bir aile grubunda, aileden geçişi bekleriz. Onun için ilk sorduğumuz soru, ‘ Anne-baba ya da birinci derece akrabalarda el titremesi var mı? ’oluyor. Basitçe anlatmak gerekirse esansiyel tremor, basit el titremesi demektir.

Hastada el titremesine eşlik eden başka nörolojik bulgunun olup olmamasını bekleriz. Hareketlerde yavaşlama, vücutta katılık, kasılmalar, yürüyüşte belli bozukluklar gibi durumları beklemeyiz. Hastalar elleri titreyince, hemen Parkinson hastalığını hatırlarlar ve Parkinson hastası mı olduk diye endişelenebilirler. Esansiyel tremor, her iki elde de başlayan ince, eli öne doğru uzatınca ortaya çıkan, ritmik, istemsiz hareketleri anlatmak için kullandığımız terimdir. Kişileri su, çorba gibi sıvı gıdaları tüketirken, ince işleri yaparken, yazı yazarken rahatsız eder. Hasta istirahatte olduğunda, elini kucağına koyduğunda ya da yürürken yanında salladığında esansiyel tremor ortadan kaybolur. Heyecanlanınca, acıkınca, sinirlenince artar ama psikiyatrik bir tablo değildir. Tamamen nörolojik bir hastalıktır. İki taraflı başlamasını bekleriz. Bu da Parkinson hastalığından ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Çünkü Parkinson hastalığı tek taraftan başlar. Tek taraftaki titremeyle, tremorla başlar. İstirahatte ortaya çıkar. Hasta elini hareket ettirdiğinde ortadan kaybolur. Parkinson hastalığında titreme dışında harekette yavaşlama, kolu kullanmada zorluk gibi bulgular ortaya çıkar.

Esansiyel tremor ilerler mi? Başka hastalıklara dönüşür mü? Bu da çalışılan konulardan bir tanesidir. Esansiyel tremor, hayatın stresli dönemlerinde artabilir. Kişiyi rahatsız edici boyutlara gelebilir. Bu nedenle tedavi etmek gerekir. Başka sistemlere atlamak, başka bulgular ortaya çıkarmak gibi bir özelliği yoktur. Ancak şöyle bir bilgimiz de var; esansiyel tremor hastalarının bir kısmında, farklı özellikler taşıyan hastalarda, ileriki yıllarda Parkinson hastalığı gelişebilir. İyi huylu bir el titremesi olsa da yine hastaların belli aralıklarla nöroloji uzmanlarına gitmeleri ve muayenelerini yaptırmaları gerekir. Günlük yaşamı çok etkileyen esansiyel tremorlar, ilaç tedavileriyle kontrol altına alınır. Hasta ilacını kestiğinde, tekrar titremesi eski şiddetine kavuşur. İlacını düzenli kullandığında da günlük yaşamı etkilemeyecek boyutta gider.

Yorumlar

  • Nihal Kara 27 Ekim 2017

    SAYİN HOCAM 33 YASİNDAYİM ESANSİYAL TREMOR TANİSİ KONDU FAKAT BENİM TREMORUM BAŞIMDA.LÜTFEN BANA YARDİM EDİN

  • Faruk 23 Eylül 2017

    Bu hastalığın duygusallıkla ve takıntılı olmakla alakası varmı acaba

  • MUSTAFA TÜRÜDÜ 18 Mart 2017

    SAYIN HOCAM 63 YAŞINDAYIM DOKTORUM ESANSİYEL TREMOR TANISI KOYDU ANCAK HENÜZ İLAÇ KULLANMANA GEREK YOK DEDİ. EL KOL BİLEK PARMAK EGZERSİZLERİ FAYDALI OLURMU

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.