FSH Hormonu: Nedir ve normal değerleri kaç olmalıdır?

Fsh hormonu nedir ve Fsh hormonu yüksekliğinde neler yapılmalı? Daha birçok dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda.

FSH hormonu (follikül stimulan hormone) yani follikül uyarıcı hormon kadılarda yumurtaları erkeklerde de testisleri uyaran hormondur. FSH hormonu lutein yapıcı hormonla birlikte yumurtaların gelişmesine katkı sağlar. FSH hormonu yüksekliği hamile kalma şansını azaltır. FSH hormonun yüksek olup olmamasını adet döneminin 3. Gününde yapılan testlerle anlaşılabilir. FSH değeri 10un altında ise normal olduğu görülür. Eğer FSH hormonu değeri 10dan yüksekse hamile kalma şansı azalır. 25den büyükse tüp bebek ve benzeri yollar ile de hamile kalma olasılığı azalır. Bazı bireylerde bu ölçülen FSH hormonunda her ay farklı değerler çıkabilir. Bu değerlerden en yükseği baz alınır. FSH hormonunun durumu ultrason ile de rahat anlaşılabilir. Ultrason yardımıyla yumurtalıklara bakılır. Giderek azalan yumurtalar FSH hormonunun yüksekliğine işaret eder.

FSH hormonu yumurta ve sperm oluşumunda etkili olduğu için bu FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliklere sebep olur. Kadınlarda menopozun yaklaştığını haber verir. FSH hormonunun yüksekliğinin tam tersi olarak düşük olduğu zamanlar ergenlikten önce veya hipofiz beziyle ilgili yaşanan sıkıntıların olduğu zamanlardır.

Bazı bireyler FSH hormonunun yüksekliği durumunda düşürmek için yollar ararlar. FSH hormonu yaşlanma nedeniyle yükseldiği için artık spermler ve yumurtalar eski özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Ancak yaşlanmayı engelleyemediğimiz için bu değeri de düşürmek mümkün değil. Yapılması gereken tek şey daha fazla yükselmeden farklı yollar ile çocuk sahibi olunmak isteniyorsa olunabilir.

Duru Yıldız

Duru Yıldız

07 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.