​Gebe Kalmak için Adet Düzeni Takibi Nasıl Yapılır?

Gebe kalmak isteyenlerin öncelikle düzenli bir adet döngüsüne sahip olması gerekir ki bu da yumurtlama döneminizin hangi aralıklarda meydana geldiğini öğrenmeniz de yarar sağlar.

Öncelikle gebe kalma oranını yüksek tutabilmek için adet düzeninizi takip etmeniz gerekmektedir ve düzenli bir adet döngüsüne sahip olmanız gerekmektedir. 28 günde bir adet mi görüyorsunuz, 21 günde bir mi adet görüyorsunuz yoksa tam aya uygun olarak 30 günde bir mi adet görüyorsunuz bunu takip etmeniz gerekmektedir. Birkaç ay düzenli olara adet takibinizi yapın ve kaç gün adet olduğunuzu da not etmeyi unutmayın. Belli bir adet rutini olanların hamile kalma olasılığı düzensiz adet görenlere nazaran daha fazladır. Düzensiz bir adet döngünüz var ise adetinizin ilk gününü baz alarak iki hafta sonra ilişkiye girmenize fayda var. Ancak gebeliğinizi garanti altına almak için öncelikle bir kadın doğum doktoruna muayene olmanız ve düzensiz adet döngünüzün nedenini bularak belli bir düzene oturtmanız gebe kalmanızı daha kolay hale getirecektir.

Hangi Günlerde İlişkiye Girilmelidir?

Yumurtlamanın olduğu gün adetinizin ilk günüdür. Adetiniz ilk gününde bedeniniz bir yumurtlama gerçekleştirmiş ancak her hangi bir döllenme olmadığı için vücutta tutmayan yumurtalar ve spermler dışarı atılmaktadır. Bu yüzden adet olduğunuz süre zarfı boyunca ilişkiye girmeniz herhangi bir gebelik getirmeyecektir ve uzmanlar tarafından da ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir kadın sağlığının koruması için. Adetinizin birinci gününden ortalama olarak 14 gün sonra vücut tekrar yumurtlamaya hazır hale gelir. Yani bu demektir adetinizin birinci gününü baz alarak 14 gün sonra girilen ilişkiler gebelik oranını arttırmaktadır. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak siz her ayın birinde adet görüyorsanız ayın birinden itibaren on dört gün sayın ve ayın 14’ünde eşinizle düzenli olarak bir hafta boyunca yani 13, 14, 15, 16, 17. günlerde ilişkiye girin. Böylece gebe kalma olasılığınız artmış olacaktır. Ayrıca gebelik düşündüğünüz takdirde en az iki ya da üç ay öncesinde doğum kontrol hapını bırakmanız gerekmektedir. Eğer doğum kontrol hapını yeni bırakmış iseniz ilk ay hamile kalmamanız sizi teleşalandırmasın.

Hamile Kalındığı Takdirde

Yapmış olduğunuz bu hesaplama sonrasında hamile kaldığınızda ise bebeğinizin haftasının hesaplamanız için son adet tarihini baz almanız gerekecektir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi adet dönemi yumurtlama dönemidir ve son adet tarihiniz geçtikten her hangi bir sonra hamile kalmış olabileceğiniz için son adet tarihiniz bebeğinizin kaç haftalık olduğunu belirlemek için baz alınır. Ancak bebeğiniz hafta süresini öğrenmek için ilerleyen zamanlarda ultrasondan da yardım alabilirsiniz. Anne karnındaki gelişimi kaçıncı hafta ile uyum gösteriyorsa bebeğinizin haftası buna göre belirlenir ve bazen adet tarihinizden daha geç bir yumurtlama olabilir. Böyle bir durumda doktorunuz geç döllenme diyerek not alır sizin için ve doğum gününü ve haftasını buna göre belirler.

Sağlıkveyaşam

21 Eylül 2017

Yorumlar

  • kevser 29 Kasım 2017

    Adet bittikten sonra yumurtlama oluyor demi .yoksa adeten 14 gün önce mi ben bu yumurtlamadan pek bi şey anlamıyom

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.