Gebelerde Tetanoz: Difteri Aşısı Uygulamasında Bilmemiz Gerekenler Neler?

Hamilelikte anne adayının dikkat etmesi gereken tetanoz aşısı uygulması hakkında tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.Dikkatle okuyunuz.

Hamilelikte anne adayının yaşayacağı, geçireceği bir hastalık bebeği de kan yoluyla doğrudan etkilemektedir. Gebelikte bazı aşılar sakıncalıdır. Bunlardan bazıları kızamıkçık, kızamık, çocuk felci, kabakulak, çiçek, sarı hummadır. Bazı aşılar ise ne anneye ne de bebeğe zarar verir. Gebelere tetanoz – difteri (td) aşısı , hepatit B , grip, hepatit A, kolera, tifo – paratifo gibi aşıların yapılmasında bir sakınca yoktur.

Gebelere tetanoz – difteri (td) aşısı uygulanan bir aşı çeşididir. Dünyada yeni doğan bebeklerin ölüm sebeplerinden bir tanesi de tetanostur. Dünya sağlık örgütü (WHO) bu ölümlerin sebebi olan tetanosu tamamen kaldırmayı hedeflemiştir. Göbek kordonunun kesimindeki yanlışlık tetanosa sebep olmaktadır. Yeni doğan bir bebek vücuduna girmek isteyen bakterileri anne karnında annesinden aldığı antikorlar sayesinde başa çıkar. Bu yüzden gebe iken tetanos aşısı çok önemlidir.

Anne adayının alması gereken aşılar önceden tamamlanmış bile olsa doğum yapacağı yerin hijyeni, özenli ve temiz oluşu önemlidir. Bu yüzden doğum yapacağı ortamı bilmeyen anne tekrar hatırlatma aşısı yapabilir. Gebelere tetanoz – difteri (td) aşısı bebek 20 haftalık olduktan sonra yapılmalıdır. Tetanos aşısı ilk uygulamada 1 ay ara ile 2 kere ve 3. aşı da 6-12 ay sonra uygulanmalıdır. Daha sonra 10 yıl arayla hatırlatma aşısı yapılır. Gebelikten önce bu aşılar yapılmadıysa gebeliğin 3. ayından sonra yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Nurten Yavaş

Nurten Yavaş

06 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.