Gebelik Depresyonu Nedir?

Gebelik depresyonu çok fazla görünen bir durum değildir fakat gebelik depresyonu denildiği zaman bazı anneler bu durumu kalıcı olmayan bir durum sanmaktadır. Oysa bu durum ciddi ve tedavi olunması gereken bir durumdur.

Gebe kalan kadınların birçoğunun durumu aynı görünse bile aslında çok farklı bir durum vardır. Anne adaylarının yeni doğacak olan bebeği bekleme durumu devamlı farklı olmaktadır. Bazı anneler daha önce anne olmuştur ve bu durumun verdiği tecrübe ile hazırlıklı bir biçimde yeni doğacak olan bebeği beklerken, bazı anneler ilk bebeğini dünyaya getirme heyecanı ile farklı hislere kapılabilir. Hatta bazı anneler uzun zaman bebek bekleyip de birkaç sene sonra anne olma heyecanı içine girmiş ise bu durumda olan bir anne de durum çok daha farklı bir hal alabilir. Bu durunun verdiği heyecanın büyüklü bazı annelerde gebelik depresyonuna bile sebep olabilir.

Gebelik depresyonu çok fazla görünen bir durum değildir fakat gebelik depresyonu denildiği zaman bazı anneler bu durumu kalıcı olmayan bir durum sanmaktadır. Oysa bu durum ciddi ve tedavi olunması gereken bir durumdur.

Gebelik depresyonu bazı kadınlar tarafından hala tam olarak bilinmemektedir. Oysa dediğimiz gibi bu durum çok önemli bir konudur ve tüm anne adaylarının bu konu hakkımda bilgi edinmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında doktorunuzdan geniş bilgi almayı unutmayın ya da sizde gebelik sürecinde normalin dışında sıkıntılar görünüyor ise muhakkak ki doktorunuzun bilgisi dâhilinde olsun ki gebelik menopozu dâhil daha başka birçok sıkıntının teşhisi geç kalmadan yapılabilsin. Aksi takdirde bu durumlar istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Ancak bazı anneler evhamlı sayılır. Yani ufak sıkıntılardan dolayı büyük problem yasayabilmektedir. Hatta bu problemler genel olarak ilk anne olacak adaylarda daha fazla olur. Böyle bir durum ile daha önce karsılaşmadığı için kendi hamilelik dönemini devamlı sıkıntı olarak görür. Eğer sizde ilk anne adayı iseniz, yani ilk doğumu gerçekleştirecek iseniz bu zamanlarda doktor kontrollerini aksatmayın. Aksi halde küçük görünen durumlar bile size ciddi sonuçlar doğurabilir.

Annelik zor bir durumdur. Bu durum anne olduktan sonra zor olduğu gibi anne olmaya ilk adım olan gebelik döneminde de aynı olmaktadır. Her anı ayrı bir tecrübe gerektiren gebelik dönemlerinde anne adayları çok farklı hisler içerisinde olurlar. Devamlı yeni bir tecrübe doğuran gebelik dönemi, iyi analiz edilmesi gereken bir durumdur. Bu dönem içerisinde çekebileceğiniz bazı ağrılar aslında psikolojik bir durumdur. Yani kafanıza fazla takmanızdan dolayı psikolojik ağrı çekmemiz mümkün olmaktadır. Bu psikolojik ağrıların fazla takıntı sonrası fiziksel ağrılara dönmesi hatta daha ciddi sonuçlar doğurması da olağan bir durumdur.

Bu detaylar göz önüne alınarak çok fazla detaya takılmaması gerekmektedir. Hatta gebeliğin en zor bölümlerinden biri fazla takıntı yapmaktır. Yaşadığınız sıkıntıların karnınızda gelişim halinde olan bebeğe ciddi hastalıklar yaratabileceğini unutmayın. Doktorların da dediği gibi en büyük rahatsızlık psikolojik rahatsızlıktır. Bunun için fazla düşünmemek en doğrusu olacaktır.

Gizem ULUÇINAR

Gizem ULUÇINAR

07 Ağustos 2017

Yorumlar

  • Sedat 19 Şubat 2018

    Nedir bu konu böyle anlamadım tam.

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.