​Gebelik Döneminde Folik Asit (Folat) Kullanımı Neden Önemlidir?

Folik asit nedir, folik asit kullanımı gebelik döneminde neden önemlidir anne adaylarının folik asit kullanması bebeğe ne gibi etkisi olur tüm detaylarıyla yazımızda.

Enerji üretiminde çok önemli bir yere sahip olan folat alyuvarların oluşumundaki temel bileşendir. DNA ve RNA sentezlerinde bir koenzim olan folik asitin özellikle gebelik öneminde kullanımının önemli olduğu bilinmektedir. Peki, gebelik döneminde folik asit kullanımı neden önemlidir? İşte, gebelik döneminde folik asit kullanımının önemleri;

  • -Folik asit yalnızca gebelik döneminde değil gebelik öncesinde de alınması gereken bir vitamindir. Bu demek oluyor ki özellikle hamile kalma riski olan kişiler mutlaka folik asit tüketmelidir. Çünkü folik asit özellikle ceninin büyüyüp gelişmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır.
  • -Folik asitin cenin için önemi çok fazladır. Bebeğin büyüyüp gelişmesinin yanı sıra bebeğin sağlıklı olması için de önem taşımaktadır. Anne karnında oluşabilecek gelişim bozukluklarının folik asit tüketimiyle önüne geçmek mümkündür.
  • -Eğer ki kontrollü bir gebelik yapmayı planlıyorsanız gebeliğinizden 1 yıl önce folik asit kullanmaya başlamalısınız. Bu sayede bebek düşük riskinizde ciddi oranda azalmış olacaktır. Bunun ispatını ise ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü yapmıştır. Yapılan araştırmalara göre gebelikten bir yıl önce folik asit kullanılmaya başlandığında erken doğum ve düşük riski %50 ile %70 arasında düşmektedir.
  • -Demir eksikliği anemiye sebep olur. Ancak hamilelik döneminde özellikle megaloblastik anemi görülmektedir. Bu aneminin görülme sebebi ise tamamen folik asit eksikliğidir. Folik asit takviyesiyle tedavi edilmektedir.
  • -Başın altı kısmından kuyruk sokumuna kadar devam eden bir tüp kanalı bulunmaktadır. Bu tüp kanalında sinir ya da beyin dokusu oluşması durumuna tüp anamolileri denilmektedir. Bunun genel sebebi de folik asit eksikliğidir. Folik asit alınarak bu durum önlenebilir. Tüp anamolileri yalnızca folik asitten kaynaklı oluşmaz. Akraba evlilikleri, gebelik döneminde sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı da bu hastalığa sebep olmaktadır. Ancak folik asit kullanımının bu hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Sinir tüpleri ceninde hamileliğin ilk 3 haftasından oluşmaya başlamakta ve genel anlamda 3. Haftada oluşumunu tamamlamaktadır. Bunun için de hamileliğin özellikle bir ay öncesinde ve hamileliğin ilk 3 haftasında folik asit alınmalıdır. Yapılan araştırmalara göre folik asitin bu şekilde kullanılması durumunda hastalık riski %70 oranında azalmaktadır.

Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Folik asit mutlaka gebelik öncesi ve gebelik sonrasında kullanılmalıdır. Ancak folik asitin ne kadar kullanıldığı da önem taşımaktadır? Peki, folik asit ne kadar kullanılmalıdır?

Normal hamilelik geçiren kadınlarda günlük 0,4 miligram folik asit alımı yeterlidir. Ancak akraba evliliği olan gebeliği süresince alkol ve sigara kullanmış olanlarda bu oran daha da artmaktadır.

Folik Asitin Diğer Faydaları Nelerdir?

Folik asidin gebeye ve anne karnındaki cenine birçok faydası vardır. Ancak folik asitin faydaları bununla sınırlı değildir. Merkezi ve genel olmak üzere folik asitin vücuda birçok faydası bulunmaktadır.

Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

09 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.