Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır? Gebeliğin kaçıncı haftasında güvenilir sonuç verir?

Gebelik testlerinin hassasiyetleri, eskiyle kıyas edildiği zaman oldukça yükseldi. Kanda baktığımız beta hCG hormonunun duyarlılığı çok yüksektir. Dolayısıyla muhtemel beklediğimiz adetten birkaç gün geçtikten sonra mutlaka beta hCG sonucu bize gebeliği işaret edebilecektir.

Ev tipi gebelik testini çok erken yaparsam sonuç hatalı olabilir mi?

Ev tipi gebelik testleri, idrardaki hCG hormonunu ölçer. Bu hormon döllenme gerçekleştikten 7-10 gün sonra ölçülebilir miktarda salgılanır. Ancak genellikle test için 14 gün, yani normal şartlarda adet göreceğiniz güne kadar, beklemeniz önerilir.

Uyguladığınız hamilelik testi hassasiyeti de burada önemli bir faktördür. Bazı testler çok düşük miktarlardaki hCG hormonunu bile tespit edebilirken, diğerlerinin güvenilir sonuç vermesi için daha yüksek miktarda hCG hormonu salgılanmış olması gerekir.

Eğer gebelik testi pozitif sonuç verdiyse, idrarda hCG hormonu tespit edilmiş demektir ve hamilelik olasılığı çok yüksektir. Ancak erken yapılan ev tipi gebelik testlerinde negatif sonuç yanıltıcı olabilir. Özellikle adet gününden önce uygulanan testlerde sonuç negatif olsa bile hamilelik şansı olduğunu unutmayın. Böyle bir durumda adet gününden bir hafta sonra testi tekrar etmenizde fayda var.

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.