​Gebelikte Dövme Yaptırmak Sakıncalı Mıdır?

Son dönemlerde giderek popülerliği artan dövmenin bir çok çeşidi bulunmaktadır.Gebelik döneminde dövme yaptırmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi ve bilmesi gerekenler nelerdir hepsi yazımızda.

Gebelik döneminde her anne bebeklerini, olumsuz etkileyecek şeyleri yapmaktan kaçınmaktadır. Bebek, anneden gelenler ile beslenmektedir ve bebek ile anne arasında besin geçişini sağlayan bir bağ bulunmaktadır. Bu nedenle annenin yediği ve içtiği her şey bebeği de etkilemektedir.

Son zamanlarda dövme oldukça popüler bir işlem haline geldi. Vücudun belli bölgelerine yapılan dövme çok yaygın bir hal aldı. Üstelik artık yalnızca vücuda değil yüze de makyaj amacıyla yapılmaya başlandı. Örneğin son zamanlarda birçok kadın kaşlarına dövme yaptırmaya yöneldi. Hamilelik döneminde de dövme yaptırmak isteyen anne adayları olabilir. Bu sebeple dövmenin bebeklerine herhangi bir zararı olup olmadığını merak edebilir.

Öncelikle dövme yaptırılan yer yeteri kadar temiz değilse ve dövmedeki iğneler her seferinde sterilize edilmiyorsa bulaşıcı hastalıklar bulaşabilir. AIDS gibi daha birçok hastalık dövme yaptırırken anne adayına, ondan da bebeğine geçebilir. Bu aslında dövme yaptırmak isteyen herkesin problemidir.

Yapılan dövmenin mürekkebinin içerisinde birçok kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler de bebeğe zarar vermektedir. Hamilelik döneminde kesinlikle dövme yaptırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında ekstra hassasiyet gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebek her şeyden çok etkilenmektedir.

Hamilelikte Geçici Dövme

Kalıcı dövmenin aksine bir de geçici dövme bulunmaktadır. Geçici dövme kına ile yapılan dövmedir. Geçici dövme de kalıcı dövme gibi tavsiye edilmemektedir. Dövmenin yapıldığı kınanın içerisinde bazı zararlı maddeler bulunabilir. Özellikle de kalitesiz kınalarda birçok zararlı madde vardır. Bu sebeple hamilelikte geçici dövme de önerilmemektedir. Kaliteli kına kullanılsa dahi böyle bir risk almaya gerek yoktur. Çok fazla geçici dövme yaptırmak isteyen anne adayları doğuma kadar sabrederek risk almaktan kaçınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kına Yakmak

Kına yakmak kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Bazı bireyler hamilelik süreçlerinde kına yakmak isteyebilir. Hamilelik döneminde kaliteli malzeme ile yapılmış kınalar bir sorun teşkil etmez. Ancak burada önemli bir husus annenin kınaya herhangi bir alerjisinin bulunmamasıdır. Eğer anne adayının kına alerjisi varsa en harika malzemeden yapılan kına dahi olumsuz etkileyecektir.

Hamilelik döneminde klasik kına olan ve herkesin bildiği siyah kına kullanılmamalıdır. Çünkü bu kına risk taşımaktadır. Üstelik bu kınaya bazı insanların alerjisi olabilmektedir. Fakat Hint kınası olarak adlandırılan bir kına çeşidi daha vardır. Hint kınası kullanmanın bir zararı yoktur. Hint kınası siyah kınaya göre daha masumdur.

Geçmişte kadınlar Hint kınasını saçlarında da kullanmaktaydı. Günümüzde hala Hint kınası ile saçlarını boyayan kadınlar bulunmaktadır. Bu da geçmişte bir çeşit gelenek sayılırdı. Günümüzde ise boya kullanmayı sevmeyen, boyanın zararını saçına taşımak istemeyen bireyler kullanmaktadır. Hint kınası ile saç boyamanın gebelik üzerinde de bir negatif etkisi söz konusu değildir.

Sağlıkveyaşam

22 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.