​Gebelikte Epilasyon Yapılabilir Mi?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yolu vardır,fakat hamilelik döneminde bazı yöntemler hem bebek hem de anne için tehlike unsuru oluşturabilir.Hamilelik sürecinde yapılacak epilasyon yöntemleri hakkında tüm detaylar yazımızda.

İstenmeyen tüyler kadınların her zaman problemi olmuştur. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yolu vardır. Her bireyde bu yollardan kendine en uygun olanı seçerek tüylerden kurtulabilir. Hamilelik döneminde de istenmeyen tüyler olmaktadır. Bu dönemde hormonlardan dolayı istenmeyen tüyler normale göre çok daha fazladır. Ancak anne adayları bu tüylerden nasıl kurtulacaklarına karar verememektedir. Ayrıca bu yöntemlerin zararlı olmasından ve bebeği olumsuz etkilemesinden de korkmaktadırlar. Aslında bu tüyler doğumdan sonra kendiliğinden dökülmektedir. Yani epilasyon gibi yöntemler ile tüylerinden kurtulmak isteyen bireyler doğumu beklerse çok daha mantıklı bir karar vermiş olurlar.

Lazer Epilasyon Bebeğe Zarar Verir Mi?

Lazer epilasyon, bebeğe bir zarar vermez. Ancak ışık enerjisi kullanılan bir yöntem olduğu için kimi zaman anne adayları lazer epilasyona tedirginlik ile yaklaşmaktadır. Fakat lazer epilasyonda kullanılan teknik röntgen benzeri bir teknik değildir. Lazer epilasyon deriyi geçerek dokuları ya da organları etkilemez. Yalnızca uygulama yapılan bölgeyi etkiler. Yani bu ışınların bebeği etkilemesi mümkün değildir. Frekansı da düşüktür ve bir zararı yoktur.

Elektroliz İle Epilasyon

Kıl köklerini etkileyerek istenmeyen tüylerden kurtulmayı amaçlayan elektroliz yöntemi, küçük iğneler yardımı ile çalışır. Elektroliz ile epilasyon yöntemi de tıpkı lazer epilasyon gibi anne karnındaki bebeğe zarar vermez. Ancak göğüs çevresindeki ve karın bölgesindeki kıllar için hamileliğin son dönemlerinde elektroliz yapılmamalıdır. Bunun sebebi bebeği olumsuz etkilemesi değil, cildi olumsuz etkilemesidir. Çünkü bu son dönemde cilt eskiye göre çok daha hassastır. Bu nedenle de elektroliz ile epilasyon yapıldığında ciltte bazı problemler gözlemlenebilir. Karın bölgesine yapılan elektroliz bebeği hareketlendirebilir. Bu nedenle de son dönemlerde elektrolizden uzak durmak gerekir. Ayrıca hamilelik dönemi zaten hassas ve ağrılı bir dönemdir. Bu dönemde elektroliz yapmak bu ağrıları arttırabilir.

Hamilelikte Ağda Yaptırmak

Epilasyon dışında tüylerden kurtulmanın birçok farklı yolu vardır. Bunlardan biri de ağdadır. Hamilelik döneminde tüylerden kurtulmak için ağda kullanılabilir. Ağdanın bebek üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat hamilelik döneminde cilt hassaslaşır. Bu nedenle ağda acılı geçebilir ve alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Yani ağda bebeği değil anneyi olumsuz etkileyebilir. Fakat ağdadan önce ve sonra bazı kremler kullanılırsa alerjinin ve acının önüne geçilebilir.

Hamilelikte Jilet Kullanımı

Diğer yöntemler ile kıyaslandığında acıya neden olmayan jilet normalde de çok tercih edilen bir yöntemdir. Hamilelik döneminde de jilet kullanılmasında bir engel yoktur. Fakat jilet kullanırken dikkatli olmak gerekir. Jilet kullanan kadınlar ciltlerini nemlendirerek daha kolay bir şekilde istenmeyen tüylerinden kurtulabilir.

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanımı

Diğer yöntemlerin aksine tüy dökücü kremler hamilelik sürecinde tercih edilmemelidir. Çünkü bu kremlerin içerisinde kimyasal ürünler bulunmaktadır. Bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak adına tüy dökücü kremler hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Sağlıkveyaşam

08 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.