​Gebelikte Folik Asit Ne Kadar Kullanılır?

Folik asit nedir? Folik asit kullanımına ne zaman başlanır ? Folik asiti kimler kullanabilir ? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Folik asit B Grubu vitaminidir. Folik asidin sadece gebelikte değil, gebelikten önce de kullanılması gerekir. Gebelikten önce folik asit içilmeye başlanırsa bebeğin sağlığı da olumlu yönde etkilenir. Annenin daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur.

Folik Asit Neden Önemlidir?

Folik asit, eksik olduğu zaman unutkanlık, yorgunluk halsizlik baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir. Folik asit eksikliği, kimi zaman kansızlığa neden olabilir. Hamilelikte folik asit kullanılmadığı zaman bebeklerde bazı problemler görülebilir. Nöral tüp defekti adı verilen rahatsızlık yeteri kadar folik asit alınmadığı zaman görülebilir.

Folik asit kullanmaya ne zaman başlamak gerekir?

Folik asit kullanmak için hamileliği beklemeye gerek yoktur. Hamileliği düşünen bireyler doktorlarına danışarak folik asit kullanmaya başlayabilir. Genellikle hamilelikten 3 ay önce folik asit kullanmaya başlamak uygundur. Böylelikle hamilelik sürecine çok iyi bir hazırlık yapılır. Hamileliği düşünen bireyler 3 ay boyunca folik asit kullandıktan sonra hamilelik olmazsa içilen folik asitlerin bir zararı yoktur. Doktor kontrolünde folik asit kullanmaya devam edilebilir. Folik asit kullanmaya başlanıldığı zaman düzenli olarak devam etmek gerekir.

Hamilelik Sürecinde Folik Asit Kullanımı

Hamilelikten 3 ay önce kullanılmaya başlanan folik asit hamileliğin üçüncü ayına kadar kullanılmaya devam edilmelidir. Her türlü ilacı, vitamini olduğu gibi folik asidi de düzenli kullanmak önemlidir. Böylelikle bu vitaminden olabildiğince fayda sağlanır. Kimi zaman bu vitamini içmek unutulabilir. Böyle bir durumda herhangi bir problem oluşmaz ancak yine de düzenli olarak kullanmakta fayda vardır.

Folik Asidin Kullanım Miktarı

Günlük olarak 0.4 miligram folik asit kullanılması önerilmektedir. Ancak bu dozu doktor belirlemektedir. Daha önceki hamileliklerinde nöral tüp defekti problemi yaşayan anne adayları bu ilacı daha yüksek dozda kullanabilir. Ancak hiçbir anne adayı, dozu kendisine göre azaltmamalı ya da artırmamalıdır ve doz kontrolü tamamen doktora bırakılmalıdır.

Hangi Gıdaların İçinde Folik Asit Bulunur?

Genellikle yeşil sebzelerin içerisinde folik asit bulunmaktadır. Özellikle ıspanak, folik asit bakımından oldukça zengindir. Tıpkı ıspanak gibi brokoli de folik asit bakımından çok zengindir. Brokoli aynı zamanda C vitamini deposudur. Avokadonun içerisinde de folik asit bulunmaktadır. Avokado oldukça sağlıklı bir besindir. İçerisinde Omega 3 de barındırmaktadır. Omega 3 gelişen bebekler için oldukça önemlidir çünkü onların beyin ve sinir sistemini güçlendirir.

Turunçgiller de folik asit bakımından zengin meyvelerdir. Portakal, greyfurt, limon gibi meyveler günlük olarak tüketilerek folik asit ihtiyacı karşılanabilir. Ancak yediği besinlerden ihtiyacının tamamını karşılayamayan anne adayları mutlaka folik asit takviyesi yapmalıdır. Genellikle hamile kalmadan 3 ay önce başlanır ve hamileliğin ilk 3 ayı kullanılmaya devam edilir. Ancak bunlar genel bilgilerdir ve kullanım süresiyle dozajını belirleyen doktordur. Bu nedenle folik asit kullanırken mutlaka doktora danışmak gerekir.

Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

09 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.