​Gebelikte Kafein (Kahve, Çikolata vb.) Sakıncalı Mı?

Gebelikte kahve zararlı mı? Gebelikte kafein? Gebelikte dikkat etmeniz gereken kafein içeren içecekler nelerdir? Tüm sorulara cevabınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelik sürecinde annenin yemiş olduğu her şey bebeğine de geçmektedir. Bu nedenle anne adayı yediği şeylere çok dikkat etmelidir. Çünkü bebeğini en sağlıklı şekilde beslemek zorundadır. Gebelik döneminde bazı gıdaların alınması sakıncalıdır. Bu gıdalardan birisi kafeindir. Gebelik düşünen bireyler henüz gebe kalmadan birkaç ay öncesinden kafein alımını durdurmalıdır. Çünkü kafein bebek için oldukça zararlıdır. Hamilelik süreci yeni başladığında da anne adayları kafeinden özellikle de koladan uzak durmalıdır. Kola, kahve ve çikolata da bol miktarda kafein bulunmaktadır. Kafein erken doğuma sebebiyet verebilen bir maddedir. Erken doğum yaşandığında da bebekler kimi zaman gelişimini tam olarak tamamlayamaya bilmektedir. Buna bağlı olarak da problemler, hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Kafein düşük riskini de arttırmaktadır. Bebekler üzerinde de oldukça kötü etkileri vardır. Bundan dolayı anne adayı gebelik sürecinde özellikle de ilk üç ay kafeinden uzak durmalıdır. Üç aydan sonra da kafeini istediği gibi tüketemez. Yalnızca belli miktarda kafein alabilir. Ancak önerilen tabi ki kafeinin hiç alınmaması yönündedir.

Gebelikte Çay İçilebilir Mi?

Türkiye’de çay çok sevilen ve tüketilen bir içecektir. Çayın içerisinde de kafein bulunmaktadır. Bu nedenle çay içerken de çok fazla aşırıya kaçılmamalıdır. Günde maksimum 4-5 bardak çay alınabilir. Ancak fazlası tüketilmemelidir. Çayın içerisine atılan şeker de vücuda kilo olarak geri dönmektedir. Hamilelik döneminde çayı şekersiz içmek çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Gebelikte Kahve İçilebilir Mi?

Kahve içerisinde bolca kafein bulundurur. Uzmanlar hamilelik döneminde çok fazla kafein alınmasının zararlı olduğunu söylemektedir. Özellikle de ilk üç ay kafein hiç alınmamalıdır. İlk üç aydan sonra günde maksimum iki fincan kahve içilebilir. Ancak bunun üzerine çıkılmamalıdır. Kahvede bulunan kafein miktarı çayın neredeyse iki katı kadardır. Yani çay kahvenin yanında biraz daha masum kalmaktadır.

Az Miktarda Kafein Tüketmek Sakıncalı Mıdır?

Uzmanlar, kafeinin gebelik sürecinde olumsuz etkiler bıraktığını söylemektedir. Düşük, erken doğum gibi bu etkiler bebeği riske atmaktadır. En iyi karar gebelikte kafeinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Ancak çok az miktarda kafein alınabilir. Çünkü anne adayları kimi zaman çikolata, kola gibi gıdaları aşerebilmektedir. Çok az miktarda alınan kafeinin çok büyük olumsuzluklara yol açmayacağı düşünülmektedir. Örneğin haftada bir kez çikolata tüketimi gerçekleştirilebilir. Ancak her gün 2-3 paket çikolata yemek tabi ki bebeği olumsuz etkileyecektir. Bu dönemde bitter çikolata tercih edilmesi de önerilmektedir. Gebelikte de normal hayatta da hiçbir şeyi aşırıya kaçırmamak gerekir. Kafein normal hayatta da sağlıklı bir besin değildir. Yani kafeini yalnızca gebelikte değil normal hayatta da abartmadan tüketmek gerekir. Hamilelik döneminde tüm besinler bebeği etkilediğinden yenilen ve içilen her şeye dikkat etmek şarttır.

Yelda Akçay

Yelda Akçay

02 Haziran 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.