​Gebelikte Kına Sakıncalı Mıdır?

Gebelik döneminde cilt oldukça hassas olur ve bu dönemde kına dövme vb uygulamaların yapılması hem anne adayı için hem de bebek için olduka zarar verici olabilir.

Gebelik dönemindeki her anne adayı nelerden kaçınması gerektiğini merak etmektedir. Çünkü gebelik döneminde anne adayının yaptığı her şey bebeğini de etkilemektedir. Bu nedenle bebek bekleyen herkes yaptığı her şeye, tüm yediğine içtiğine dikkat etmek zorundadır. Gebelik döneminde kına yakacak anne adayları da bu kınanın bebeklerine herhangi bir zararı olup olmadığını merak etmektedir.

Siyah Kına Gebelikte Kullanılabilir Mi?

Siyah kına içerisinde bolca kimyasal madde bulundurmasından dolayı gebelik sürecinde kullanılamaz. Anne adayları gebelik döneminde siyah kınadan uzak durmalıdır. Aksi halde siyah kınanın içerisindeki kanserojen maddeler bebeği etkileyebilir. Bebekte alerjik problemlere neden olabilir. Uzmanlar da bu nedenle siyah kınanın kullanılmasını önermemektedir.

Gebelikte Kına İle Saç Boyanabilir Mi?

Burada kullanılan kınanın türü çok önemlidir. Saç boyamak için eğer siyah kına tercih ediliyorsa bu kesinlikle yanlış bir seçim olacaktır. Saç derisi, saça sürülen siyah kınayı az da olsa emer. Bu da bebeği olumsuz etkileyebilir, alerjik rahatsızlıkları olması yol açabilir hatta bebekte cilt sorunlarına dahi neden olabilir. Bu nedenle siyah kına gebelikte hem vücuda hem de saça sürülmemelidir.

Günümüzde piyasada renkli saç kınalarının satışı yapılmaktadır. Bu renkli saç kınaları da bebek için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Renkli saç kınalarının içerisinde de birçok kimyasal ve kanserojen madde bulunmaktadır. Tıpkı siyah kına gibi renkli saç kınalarını da gebelik döneminde kullanmamak gerekmektedir.

Gebelik döneminde kına kullanarak saçlarını boyamak isteyen bireyler varsa doğal kına olarak adlandırılan yeşil kınayı tercih edebilir. Yeşil kına diğer kınalara oranla daha temiz içeriklidir. Bu nedenle eğer kına kullanmak isteyen anne adayları varsa doğal kınayı tercih edebilir.

Gebelikte Ne Zaman Kına Kullanılabilir?

Gebelikte ilk üç ay çok önemlidir. Bu dönemde bebeğe zarar verebilecek hatta çok az da olsa bir ihtimali bulunan her şeyden uzak durulmalıdır. Gebelik döneminin ilk üç ayında doğal kına olarak adlandırılan zararsız kına dahi kullanılmamalıdır. İlk üç aydan sonra doğal kına kullanmakta bir sakınca yoktur. Ancak kınanın güvenilir bir yerden alındığından emin olunmalıdır. Kına %100 doğal içerikli olmalıdır. Yalnızca bu şart ile kullanılmasında bir engel yoktur.

Gebelikte Kına İle Geçici Dövme Yaptırabilir Mi?

Gebelikte kına ile geçici dövme yaparken de en önemli unsur kınanın çeşididir. Tıpkı saçta olduğu gibi renkli kınalar kullanılması yasaktır. Çünkü bu renkli kınaların içerisinde oldukça fazla miktarda kimyasal ve kanserojen madde bulunmaktadır. Bu maddeler de bebeğe zarar verebileceğinden dolayı kesinlikle uzak durulmalıdır. Eğer anne adayı mutlaka geçici dövme yaptıracaksa Hint kınası kullanmalıdır. Yapılan araştırmalar Hint kınasının bebek üzerinde herhangi bir negatif etkisinin bulunmadığı yönündedir. Hint kınası ile dövme yaptırılabilir ancak hamileliğin üçüncü ayından önce yaptırılmamalıdır.

Sağlıkveyaşam

07 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.