Gebelikte Neden Çatlaklar Oluşur?

Gebelik döneminde bebeğin gelişimiyle beraber büyümeye başlayan karın bölgesinde derinin esnemesiyle çatlaklar oluşmaya başlar ve gebelik sonlanana kadar da devam eder.Bu dönemde çatlaklar daha çok kimlerde görülür,çatlakların önüne nasıl geçilir merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

Gebelikte oluşan çatlaklar kilo alma ve karnın büyümesi ile alakalıdır. Karın büyüyünce gerilen deride doğal olarak çatlamalar oluşur. Çatlakların oluşumu aslında biraz anne adayının cilt yapısı ile ilgilidir Hassas cilde sahip bireylerde çatlak görülme riski daha fazlıdır. Deri ne kadar esnekse çatlak oluşma riski o kadar azdır, çünkü gerilen deri eğer esnekse çatlamayacaktır, fakat esnek değilse çatlaklar meydana gelecektir.

Gebelikte Ciltte Oluşan Çatlakları Nasıl Engelleyebilirim?

Gebelikte en çok karşılaşılan problemlerden birisi vücutta özellikle de karın bölgesinde meydana gelen çatlaklardır. Bu çatlaklar birçok anne adayının korkulu rüyasıdır. Çatlaklar bir kez oluştuğu zaman tamamen vücuttan silmek mümkün değildir. Bu nedenle de daha çatlaklar oluşmadan önlem almak gerekmektedir. Karın bölgesinde oluşan çatlakların sebebi gebeliğe bağlı olarak karnın büyümesidir. Büyüyen karına bağlı olarak deri de gerilemektedir. Gerilen deride de çatlaklar oluşmaktadır.

Gebelikte Karın Çatlakları Ne Zaman Meydana Gelir?

Çatlaklar genellikle en erken gebeliğin 3.ayında başlar. 3.ay itibari ile de yavaş yavaş bu çatlaklar artar. 6.ay ise karın bölgesinde derin çatlaklar başlayabilir. Çünkü bu dönem de bağ dokusu fazlaca gerilir. Bunun sonucunda da kırmızı renkli çatlaklar oluşum gösterir.

Gebelikte Çatlakların En Fazla Görüldüğü Bireyler

Çatlaklar ikiz ya da üçüz gebeliklerde çok daha fazla görülür. Çünkü bu gebeliklerde doğal olarak karında meydana gelen büyüme oranı fazla olduğundan deri daha fazla gerilecektir. Daha çok gerilen deride de daha çok çatlaklar oluşacaktır. Bu nedenle ikiz ya da üçüz bebek bekleyen bireyler bu çatlakların oluşmaması adına bazı önlemler almak zorundadır.,

Gebelik çatlaklarının sık görüldüğü bir diğer kesim de hassas cilde sahip bireylerdir. Hassas ciltler yalnızca gebelikte değil normal yaşamda da sıklıkla çatlak problemi ile karşılaşabilir. Hassas ciltli bireyler gebelik dönemlerinde ekstra önlemler alarak çatlak oluşumunu önlemelidir. Ciltlerini esnetmelidirler çünkü esnek ciltlerde kolay kolay çatlama görünmez. Esnek ciltler kilo alsa bile deri esnek olduğundan ötürü çatlamaz.

Çatlak oluşumu biraz da genetik faktörlere bağlıdır. Ailesinde özellikle de annesinde gebelik çatlakları çok görülen bireyler çatlak oluşumuna daha yatkındır. Fakat ailesinde böyle bir problemi bulunmayan bireylerde çatlakların oluşma riski de o denli daha azdır.

Çatlaklardan Korunma Yolları

Gebelikte hiçbir anne adayı çatlakların oluşmasını istemez.Bunu önlemek için de bazı yollara başvururlar. Bu yollardan ilki özellikle gebelik dönemindeki çatlakların oluşumunu engellemeye yönelik satılan kremlerdir.

Bu kremler ciddi mana da işe yaramaktadır. Bu kremlerin kullanılması için karnın çok büyümesini beklemeye gerek yoktur. 5.ay itibari ile kullanılabilir. Bu kremlere ek olarak bebek yağı ve badem yağı da kullanılabilir. Kremlerin dışında en iyi yöntem su içmektir. Su deriye elastikiyet kazandırır. Böylece vücut gerilse de çatlamalar meydana gelmez.

Buse YILDIZ

Buse YILDIZ

21 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.