​Gebelik Döneminde Oluşan Ödem Nedenleri

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok şikayet ettiği konulardan biri de vücutta oluşan ödemlerdir.Bu ödemler en çok eller ve ayakların şişmesiyle kendini gösterir.Gebelik döneminde oluşan ödemler tehlike yaratır mı ve ödem nasıl atılır hepsi yazımızda.

Kadınlar gebelik döneminde birçok belirtiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kadınların gebelik döneminde yaşadığı sıkıntıların başında mide bulantısı, baş dönmesi gelir ancak bu belirtiler halk arasında en çok bilinen belirtilerdir. Gebelik döneminde bunların yanı sıra daha birçok belirtide ortaya çıkmaktadır. Gebelik döneminde ellerde ve ayaklarda şişme meydana gelmektedir.

  • 1)Hamilelik döneminde ellerin ve ayakların şişmesi tehlikeli bir durum mudur?

Hamilelik döneminde el ve ayaklarda şişkinlik olmasının sebebi el ve ayakların su toplayarak, ödem yaratmasıdır. Bu durum eskiden tıp dünyasında tehlikeli bir durum olarak kabul edilmişken, günümüz tıp dünyasına gelindiğinde bu durumun gebeliğin normal bir sürecinden kaynaklandığı ve hafif derecede oluşan el ve ayak şişmelerinin her hangi bir sorun yaratmayacağını göstermektedir. Bu durum uzman doktorlara göre normal olduğu kadar gebelik süreci için gerekli olan da bir durumdur. Ellerdeki ve ayaklardaki şişmeler bileklere kadar olabilir. Bu durum son derece normal bir durumdur.

Ödemlerin süresi de çok önemlidir. Mesela elleriniz ani olarak şişmişse yahut ellerinizle birlikte yüzünüzde ani olarak şişmişse ve bu şişlikler 24 saat dolmasına rağmen geçmiyor ve hatta azalmıyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktora gittiğinizde bazen bunun önemli olmadığı ile ilgili yanıt alabilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra doktora gittiğinizde bu durumun sebebi hızlı ve ani kilo artışı, hipertansiyon ya da kan basıncında yükselme durumları da gözlemlenebilir.

  • 2)Ayaklarda Şişme ve Ödem

Hamilelik döneminde kan basıncının %40 oranda arttığı bilinmektedir. Kan basıncının çok fazla artması ise dolaşım sisteminin normal çalıştığından daha hızlı çalışmasına sebep olmaktadır. Bazı zamanlarda ise bunun tam tersi olarak dolaşım sisteminin çalışması yavaşlamaktadır. Bu durumda ayaklarda şişme ve ödem oluşmasını meydana getirmektedir. Ayak bölgesi dolaşım sisteminden en çok etkilenen bölgedir. Bunun için de dolaşım sistemi bozuklukları doğrudan ayaklara vurmakta ve ayaklarda sorunları meydana getirmektedir.

Ayak bilekleri ve bacaklarda oluşan şişmeler gebelik haricinde de normal kabul edilmektedir. Çok sıcak havalarda ya da kadın çok fazla ayakta kaldığında bacaklarda şişme meydana gelebilir. Bu durum gayet normal bir durumdur ve tedirgin olunmaması gerekmektedir. Bu durum da bize gösteriyor ki ayaklarda şişme ve ödem yalnızca gebelik döneminde değil normal zamanda da ortaya çıkabilir.

  • 3)Ayaklarda ve Bileklerde Şişmeyi Azaltmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?

Çeşitli yöntemlerle ayak bileklerinizde şişmeyi azaltma imkanınız bulunmaktadır. Bacaklarınızın vücudunuza göre çok aşağıda kalması ödeme sebep olabilir. Bunun için de bacaklarınızı yukarıda tutacak şekilde oturmanızda fayda vardır.

Kadınlar sert ve rahatsız ayakkabılar tercih ettiğinde özellikle topuklu ayakkabı giydiklerinde ayak ve bileklerde şişme görülmektedir. Bunun için de rahat ayakkabıların önemi bu anlamda çok fazladır. Rahat ayakkabılar tercih ederek ödem azaltabilirsiniz.

Berna ÇOBAN

Berna ÇOBAN

13 Eylül 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.